İstanbul Ataköy 5. Kısım Camii'nde yoğun kar yağışı yüzünden avludaki tente çöktü.

Cenaze namazı sırasında gerçekleşen olayda, 1 kişi hayatını kaybetti, 23 kişi yaralandı.

Cami avlusundaki tente, karın ağırlığına dayanamadı.

Tente ve kar kütlesi, cenaze namazı kılanların üzerine düştü.

Cemaatin yardımıyla kar altındakalan bazı vatandaşlar kurtarıldı. Olay yerine çok sayıda ambulans sevkedildi. Kısa sürede olay yerine gelen sağlık ekipleri yaralılara müdahale etti.

Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, basın mensuplarına kazada 1 kişinin hayatını kaybettiğini, 2'si ağır 23 kişinin yaralandığını açıkladı. 

NTV Muhabiri Deniz Tüysüz'e konuşan Kerimoğlu, yoğun kar yağışına rağmen tentenin kapatılmadığını, bu yüzden biriken kar nedeniyle tentenin vatandaşların üzerine çöktüğünü söyledi. 

Olayı bir ihmal olarak nitelendiren Kerimoğlu, sağlık ve belediye görevlilerinin kısa sürede olay yerine gelerek müdahalede bulunduğunu da sözlerine ekledi. 

ZABITANIN UYARISINA İMAM UYMADI İDDİASI

Öte yandan olayla ilgili vahim bir iddia ortaya atıldı. Olayda ihmal olduğunu söyleyen Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, "Kar yağdığı zaman tenteleri kapatmak gerekiyordu. Fakat zannedersem bunu gözden kaçırmış caminin görevlileri. Burada cenaze için bulunanlar da tentelerin çökebileceği endişesini duymuşlar. Bu konuda bizim belediye yetkillerinin uyarısı olmuş. Dahası uyarıyla birlikte etrafa girilmez diye bir emniyet şeridi de çekilmiş. Camii imamından bu koşullarda ceneze namazını avluda kılmayalım, içerde camii içinde kılalım da denilmiş" diye konuştu.

Olay anında cami avlusunda bulunan ve şans eseri yara almadan kurtulan yaralı yakınlarının açıklamaları da belediye başkanını destekler nitelikte. Hastaneye yaralı bir arkadaşını ziyarete gelen emekli öğretmen Selma Cephanecigil, çöken tentenin altında kalmaktan son anda kurtulduğunu belirtti. Cenaze namazı sırasında camide bulunduğunu kaydeden Cephanecigil, yaşadıklarını şu şekilde anlattı: 

"Cenaze namazından önce bir zabıta bize 'çökebilir' diye uyardı. Hepimiz kenara çekildik. Öğle namazı vakti geldi, namaz kılındı. Sonra imam geldi ve cenaze namazı kılınması için herkesi tentenin altına davet etmiş. Bu bir hatadır."

İsmini vermek istemeyen bir görgü tanığı da olayda abisinin ağır yaralandığını belirterek "Zabıta megafonla anons ederek 'tentelerin altında durmayın, çökme tehlikesi var' diye uyarıyordu. Tentenin etrafı da ikaz bandıyla çevrildi. Camide öğlen namazının kılınıp cenaze namazına geçildiğinde imamlardan birisi 'tentenin altına gelin' dedi. Namaz kılınıp cenazeler alınırken olay oldu" şeklinde konuştu.