CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gazetecilerle bir araya gelerek gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi.

Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın Erbil'e gidişine Bağdat yönetiminin izin vermemesini yorumlayan Kılıçdaroğlu, "Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bırakın Irak’ı, herhangi bir ülkeye giden bakan geri döndürülmemiştir. Dış politikada Türkiye’nin böyle bir tabloyla karşı karşıya bırakılmasını içime sindiremiyorum. Bakan nasıl içine sindiriyor bilemiyorum. Geçmişle övüneceksiniz. Geçmişe baksınlar, kendi ataları bu duruma düştü mü hiç."

Kılıçdaroğlu, Irak Başbakanı Maliki'nin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu ülkesine davet etmesi konusunda "Irak daveti yeni değil. Defalarca davet gelmişti ama koşullar uygun olmadığı için gidememiştim. Bağdat'a uçakla gitmeyi, oradan karayoluyla Türkiye'ye dönmeyi istiyorum. Kerkük'e de, Erbil'e de koşullar uygun olursa uğramak isterim" diye konuştu.

SPK Başkanı'nın görevden alınması hakkında konuşan Kılıçdaroğlu, "Görevden alma gerekçelerini bilme hakkımız var. Bu şekilde görevden alınmasını doğru bulmuyorum. Derviş zamanında BDDK üyeleri yasayla görevden alınmıştı. Her an bir yasa değişikliğiyle görevden alınacağını düşünen insan bağımsız kalamaz" dedi.