Atalay: 1 Mayıs’ta hassasiyet bekliyoruz

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, 1 Mayıs'ın Taksim Meydanı'nda kutlanması yönündeki yoğun talepleri karşıladıklarını belirterek, 'Bunun, gerçekten yıllar sonra önemli simgesel bir değeri olduğu bilinmeli ve ona göre hassasiyet gösterilmeli' diye konuştu.

Haberler - Anadolu Ajansı 30.04.2010 - 19:23

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, ''1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü''ne ilişkin soruları yanıtladı.

İşçilerin ve emekçilerin ''Emek ve Dayanışma Günü''nü kutladığını belirten Atalay, bu günün dayanışma, hoşgörü içinde ve bayram havasında geçmesini diledi.

1 Mayıs'ın bir çok ülkede özel bir gün ve bayram olarak kutlandığını ifade eden Atalay, bu konuda Hükümetin 2009 yılında 1 Mayıs'ın ''Emek ve Dayanışma Günü'' olarak kutlanması konusunda düzenleme yaptığını ve bu günü bir günlük tatil olarak belirlediğini hatırlattı.

Atalay, ''Tabii bizim bütün dileğimiz bu 'Emek ve Dayanışma Günü'nün büyük bir huzur, hoşgörü ve dayanışma içinde kutlanmasıdır. Gerçek bir bayram havasında, hoşgörü içinde geçmesidir'' dedi. Bakanlık olarak amaçlarının bu günün anlamına uygun kutlanması olduğunu dile getiren Atalay, bunun için de ellerinden gelen bütün tedbirleri aldıklarını kaydetti.

Vatandaşların huzur ve asayişinden sorumlu bakanlık olarak bütün illerde, tüm 'de 1 Mayıs'ın huzur içinde geçmesi yönünde gerekli düzenlemeyi gerçekleştirdiklerini anlatan Atalay, bütün mülki idare amirlerinin hassasiyetle, bütün emekçilerin, vatandaşların, bu günü iyi, barış ve huzur içinde kutlamaları için gerekeni yaptıklarını söyledi.

Atalay, şunları kaydetti:

''Özellikle şunu vurgulamak istiyorum,. Biliyorsunuz, İstanbul'da geçmişte 1 Mayıs'ta acı olaylar yaşandı. Bu açıdan Taksim Meydanı'nın, hem acılarla anılan hem de 1 Mayıs açısından sembolik bir değeri vardır. 1 Mayıs'ın Taksim Meydanı'nda kutlanması yönünde yoğun talep vardı. Biz de bu sene bu talebi karşılıyoruz. Bunu şunun için yapıyoruz: Bir normalleşme olsun, 1 Mayıs artık üzüntülere, gereksiz beklentilere sebep olmasın.''

Bu yıl hoşgörü içinde güzel bir Nevruz geçirildiğini belirten Atalay, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den başlayarak tüm vatandaşların coşku içerisinde Nevruz kutlamasına katıldığını ve bir bayram havasında Nevruz'un yaşandığını belirterek, şöyle devam etti:

''İşte 1 Mayıs'ın öyle geçmesini arzu ediyoruz. Onun için bu sene özellikle Taksim'i bu taleplere cevap verecek şekilde açtık. Taksim, aslında biliyorsunuz, İstanbul'un bir miting alanı değildir, belirlenen miting alanları içinde değildir. Ama özel günlere, bayramlara has yasal düzenleme için özel bir kararla bu toplantıya, İstanbul Valiliğimiz vermiş oldu. Bu da iyi değerlendirilmeli. Bunun gerçekten yıllar sonra önemli simgesel bir değeri olduğu bilinmeli ve ona göre hassasiyet gösterilmeli. Bu hassasiyeti tabii bütün vatandaşlarımızdan bekliyoruz ama özellikle de işçilerimizden, emekçilerimizden ve bu teşkilatlarımızın temsilcilerinden, federasyon, konfederasyon başkanlarımızdan bekliyoruz. İşçi sendikalarımızın başkanlarından... Bu sorumluluğu biz onlara verdik. Onlara güvendik ve onlar bu yönde büyük bir disiplin içinde, büyük bir dikkat içinde yarın Taksim'e gelecekler, bayramı kutlayacaklardır. Buna inanıyoruz. Yani sabote etmek isteyenlere, provoke etmek isteyenlere, yine istismar etmek isteyenlere fırsat vermemeleri gerekiyor. Bu konuda en önemli hassasiyeti biz onlardan bekliyoruz. Olanca güvenlik tedbirlerini aldık ve vatandaşlarımıza da güveniyoruz. Ama konfederasyon başkanlarımızın sorumluluğunu ben bir defa daha burada hatırlatmayı doğrusu çok önemli görüyorum.''

Türkiye'nin diğer illerinde de aynı şekilde değişik yerlerde de 1 Mayıs'ın kutlanması yönünde talepler olduğunu anlatan Atalay, buralarda da uygun alanların tahsis edildiğini ve güvenlik tedbirleri ile toplantıların rahat geçmesi için her tedbirin alındığını söyledi.

Atalay, ''Vatandaşlarımızdan, özellikle de emekçilerimizden, sendikacılarımızdan dileğimiz, beklentimiz bu günü ismine ve anlamına uygun şekilde, hadisesiz, olaysız barış içinde kutlamalarıdır'' dedi.

Basına da bir çağrısı bulunduğunu ifade eden Atalay, basın mensuplarına çalışmalarında kolaylık gösterileceğini belirterek, şöyle devam etti:

''Ama haberlerinde, yayınlarında güvenlik güçlerimize de kolaylık gösterecek, yardım edecek şekilde dikkat içinde olmalarını diliyoruz, bekliyoruz. İstisnai, küçük gelişmeleri abartma yerine genele bakarak olumlu havada katkıları olmasını diliyoruz. Bunu da siz basın mensupları aracılığıyla diğer basınımıza da iletmek istiyorum. Tekrar bu dileklerle bu beklentilerle bütün emekçilerimizin ve vatandaşlarımızın 1 Mayıs 'Emek ve Dayanışma Günü'nün kutlu olmasını diliyorum.''

Sayfa Yükleniyor...