Atalay: Açılımın yanında, şiddetin karşısındayız

İçişleri Bakanı Atalay Demokratik Açılım'daki kararlılıklarının kamu düzeni ve asayişi bozmaya yönelik yasa dışı eylemlerle mücadeledekiyle aynı ölçüde olduğunu söyledi.

Anadolu Ajansı 03.12.2009 - 12:27

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Türkiye'ye her açıdan büyük maliyetler yükleyen terör sorununu çözmek ve demokrasi standardını yükseltmek amacıyla başlattıkları ''Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi''nin kararlılıkla devam ettiğini bildirdi.

Proje kapsamında yürüttükleri ''Demokratik Açılım'' süreci sonunda, yıllardır kader birliği yapan milletin çok daha demokratik, huzurlu ve müreffeh bir Türkiye'de yaşayacağına inandıklarını ifade eden Bakan Atalay şöyle devam etti:

''Milletimizin hak ettiği bu hedefe doğru kararlı ve azimli adımlarla yürürken, başlatılan süreci olumsuz tutum ve davranışlar ile yasa dışı eylemlerle sabote etmeye çalışanların olduğu görülmektedir. 'Demokratik Açılım' sürecini baltalamak için şiddete başvurmaya çalışanların bu tutum ve eylemleri kesinlikle kabul edilemez. Hiçbir gerekçeyle terör meşrulaştırılamaz. Bir kez daha ifade ediyorum ki hiç kimse terörü ve teröristi meşrulaştırmaya kalkışmasın.

Son günlerde görüldüğü üzere güvenlik güçlerimize saldıran ve kamu mallarına zarar veren kişiler hukuk devleti kuralları içinde gerekli muameleyi görecektir. Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da kanunsuz hiç bir eyleme müsamaha edilmeyecektir. Nitekim bazı illerimizde meydana gelen son olaylar üzerine büyük bir kararlılıkla giden güvenlik güçlerimiz, şu ana kadar kanunsuz eylemlere karıştığı tespit edilen 153 kişi hakkında yasal işlem başlatmıştır.''

Bakan Atalay ayrıca ailelerinin çocuklara sahip çıkmasını da istedi. Atalay, “Son olaylarda çocukların istismar edilmesi üzücü ve ibret verici bir durumdur. Aileler evlatlarınıza sahip çıkın ve terör örgütünün istismar etmesine kesinlikle izin vermeyin. Bizim inançlarımızda ve geleneklerimizde çocukların bu şekilde istismar edilmesi yoktur, söz konusu değildir.

'Demokratik Açılım' konusunda ne kadar kararlıysak, kamu düzeni ve asayişi bozmaya yönelik yasa dışı eylemlerle mücadelede de aynı ölçüde kararlıyız. Huzurumuzu ve beraberliğimizi bozmayı amaçlayan hiçbir davranışa müsamaha etmedik, bundan sonra da etmeyeceğiz.

Kararlı şekilde bunların üzerine gidiyoruz ve gideceğiz. Vatandaşlarımız lütfen tahriklere gelmesin, toplantılara ne çocuklarını göndersinler ne kendileri katılsınlar. Çünkü biz 'huzur ve kardeşlik projesi' yürütüyoruz. Bütün bu yapılanlar bu çalışmalarımıza zarar verir” dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...