Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılmasıyla ilgili soruları cevapladı.

Kanal 7 televizyonunda katıldığı programda konuşan Atalay, Özel Yetkili Mahkemeleri aslında daha önce kaldırmayı planladıklarını söyledi.

Atalay, "Özel mahkemelerde daima biraz adaletin dışına taşma vardır. Özel Yetkili Mahkeme havası hem savcıları hem hakimleri çok daha farklı davranışa da sevk edebiliyordu. Özel mahkemeleri daha önceden kaldıracaktık ama yürüyen ve hassasiyeti de olan davalar bitsin diye beklemiştik'' dedi.

Beşir Atalay, internet düzenlemesi konusunda yapılan eleştirilere ise şu sözlerle cevap verdi:

"Katiyen özgürlüklerle ilgili bir şey, bir sansür yok. İnternet vericisinin bütün yayınına sansür, yasak falan yok. Düzenlemeyle yapılan özel hayatın gizliliğinin temini ve kişilik haklarının korunması, ben bunu tam bir insan hakları uygulaması ve tedbiri olarak görüyorum.''

Başbakan Yardımcısı, 17 Aralık sürecinin sadece dershaneler meselesi yüzünden olmadığını da belirtti: ''Zaten uluslararası boyutunun ulusaldan daha fazla olduğunu hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla sadece dershane falan değil. Bu, uzun süre çalışılmış, hazırlanmış, bahaneleri aranan, toplanan, derlenen, birbirini iknaya çalışılan bir durum.''

4 eski bakanla ilgili fezlekelerin iade edilmesiyle ilgili eleştirileri de cevaplayan Atalay, fezlekelerin tamamlandıktan sonra geri geleceğini, özünün kaybolmadığını söyledi.