Atalay: Akil adamlar olabilir

Çözüm süreciyle ilgili konuşan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, ''Çıkışın, geri çekilmenin değerlendirileceği bir gözetim komisyonu, siyasi partilerden oluşan komisyon mümkün olabilir mi?'' sorusuna, ''Bütün bunlar gündemde olan konular, akil adamlar gibi'' yanıtını verdi.

19.03.2013 - 12:23

Atalay: Akil adamlar olabilir

AK Parti Grup Toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın İmralı ziyaretinin ardından yaptığı açıklamayı değerlendirdi.

Abdullah Öcalan, BDP heyeti ile yolladığı notunda, "Parlamentonun ve siyasi partilerin sunacağı desteği çok değerli buluyorum" demişti.

Başbakan Yardımcısı Atalay, BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın okuduğu Abdullah Öcalan'a ait not kastedilerek, '''Özellikle Meclis boyutunu kavramaya çalışıyoruz. Nasıl bir şey öngörülebilir, Meclis'in bunda katkısı ne olabilir'' sorusuna, ''Her şeyi değerlendiriyoruz. Biz kendimiz çalışıyoruz, Başbakanımızla bir araya geliyoruz, değerlendiriyoruz. Yürüyen süreci çalışıyoruz'' yanıtını verdi.

''O açıklamayı da değerlendiriyor musunuz'' sorusu üzerine Atalay, ''Her şeyi değerlendiriyoruz. Zaten biliyorsunuz, o süreçte Parlamento'yla irtibat anlamında hem bilgilendirme hem düzenleme falan... Onlar gündeme gelebilir ama bir karar vermiş değiliz. Adalet Bakanımız da söylemişti biliyorsunuz, 'öyle bir şey olabilir' diye ama bunlar karar verilmiş şeyler değil henüz, çalışıyoruz'' dedi.

Atalay, ''Bir gözetim komisyonu, çıkışın geri çekilmenin değerlendirileceği bir Parlamento'da, siyasi partilerden oluşan komisyon... Böyle bir şey mümkün olabilir mi'' sorusuna, ''Bütün bunlar gündemde olan konular, akil adamlar gibi'' karşılığını verdi.

'MECLİS'İ BİLGİLENDİRME KARARI VAR DEMİYORUM'
'Bilgilendirme’ sözüne de açıklık getiren Atalay, şöyle konuştu:

"Bilgilendirmeden çok Meclis'le irtibatlı, yani bilgilendirmeyi ön plana almayın, şunu demek istiyorum: Bir yasal düzenleme mi olur, başka bir şey mi olur? Henüz bir karar verilmiş değil. Belki o bilgilendirmeyi de içerebilir, bütün bunları değerlendiriyoruz. Hemen 'Meclis'i bilgilendirme kararı var' anlamında bir şey söylemiyorum. dün Parlamento gündeme geldiği için... Bu çalışılan bir konu, nasıl bir şey olabilir, üzerinde biz de çalışıyoruz."

Beşir Atalay, "Çekilme ve Meclis komisyonu ile denetim, bizim İçtüzük itibariyle pek alışık olmadığımız bir konu, bir forma koyamıyoruz" sözleri üzerine de "Biz de çalışıyoruz arkadaşlar, verilmiş bir karar yok. Bunlar değerlendiriliyor, bu konuda ortada bir sürü analiz var ama bizim verdiğimiz bir karar yok henüz" dedi.

Dün İmralı'ya BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ve BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'den oluşan üçüncü bir heyet gitmiş, heyet adına açıklama yapan BDP Eşbaşkanı Demirtaş, Öcalan'ın 21 Mart'ta tarihi bir çağrı yapacağını söylediğini anlatmıştı.

BDP Eşbaşkanı, Abdullah Öcalan'a ait olduğunu belirttiği notu basın mensuplarına okumuştu.

Notta, şu ifadelere yer verilmişti:

"Mevcut çözüm süreci olumlu anlamda ilerleyerek devam ediyor. Hedefimiz tüm Türkiye'nin demokratikleşmesidir. Çabalarımız da bunun içindir. Bu amaca hizmet edecek çerçevede 21 Mart Nevruz kutlamasında bir çağrı yapmak üzere hazırlıklarımı sürdürüyorum. Hazırlayacağım bildiri tarihi nitelikte bir çağrı olacaktır.

Bu çağrı çözümün askeri ve siyasi bütün ayaklarına dair doyurucu bilgiler içeriyor olacaktır. Silah meselesini de hızla ve zaman kaybetmeden, bir tek can dahi yitirilmeden çözmek istiyorum.

Bütün bunların pratikleşmesi için yüce bir iradeyi temsil eden parlamentonun ve siyasi partilerin sunacağı desteği çok değerli buluyorum.

Geri çekilmenin hızla gerçekleşmesi ve barışın kalıcı hale gelmesi için ümit ediyorum ki parlamento da aynı hızla üzerine düşen tarihi misyonun gereğini yapacaktır.

Süreç ilerledikçe kamuoyunu kendi adıma daha detaylı bir şekilde bilgilendirebilmeyi umuyor; herkese bir kez daha selam ve sevgilerimi iletiyorum."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...