Atalay, Aytaç Durak'ı görevden aldı

İçişleri Bakanı Atalay, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'ı görevinden aldı.

28.03.2010 - 12:50

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, hakkındaki "yolsuzluk" iddiaları nedeniyle soruşturma yürütülen Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'ı açığa aldı.


Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Durak hakkındaki iddiaları araştırmak üzere görevlendirilen Mülkiye Müfettişleri'nin başlatılan soruşturmaya devam ettikleri bildirildi.

Durak'ın, ''Yürütülen soruşturmanın selameti açısından'' İçişleri Bakanı Beşir Atalay tarafından açığa alındığı öğrenildi.

Adana Valisi İlhan Atış, ''Adana Büyükşehir Belediye Başkan Aytaç Durak'ın, bakanlık onayı ile görevinden uzaklaştırıldığını'' belirtti.

Atış, bölgede incelemelerde bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile geldiği Karataş ilçesindeki Çukurova Üniversitesi Uygulama Oteli'nde yaptığı açıklamada, ''Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, bugün itibariyle, 28.03.2010 tarih ve 9434 sayılı Bakanlık onayıyla görevinden uzaklaştırılmış bulunmaktadır. Adaletin tecellisi, soruşturmanın daha sağlıklı yürütülebilmesi için İçişleri Bakanlığı bu tedbiri almıştır'' dedi.

Vali Atış daha sonra valilik binasına girerken konuyu teyit ettirmeye çalışan bazı basın mensuplarına Durak'ın görevden uzaklaştırıldığını söyleyerek, ''Bundan sonraki süreçte görevine başlayıncaya kadar meclisin seçeceği bir vekil belediyeyi idare edecek. Adana'ya hayırlı olsun'' dedi.

Vali Atış'ın binaya girmesinin hemen ardından Adana Emniyet Müdürü Mehmet Salih Kesmez'in de valiliğe geldiği gözlendi.

DURAK: YANDAŞ MEDYA KAMUOYU OLUŞTURDU
Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden İçişleri Bakanlığı kararıyla uzaklaştırılan Aytaç Durak, görevden alınma kararıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, ''seçimlerde hevesleri kursağında kalanların önce bazı yandaş medyayla kamuoyu oluşturup halk önündeki itibarını daha da zedeleyebilmek için bu son çirkinliğe başvurduklarını'' öne sürdü.

Adana halkının kendisini iyi tanıdığını, 47 yıllık bürokrasi, piyasa ve belediye hizmetleri içerisinde tek bir kara leke olmadığını belirten Durak, şunları kaydetti;

''Sadece benim değil, diğer aile fertlerimin de geçmişi çok parlaktır. Adanalı bunu bilir. Adanalı bu çirkin iftiracıların karşısında dimdik duran Aytaç Durak'ın, her zamankinden daha çok yanımdadır. 14 aydır belediyemde ve iş yerlerimde müfettiş eksik olmadı. Adliyeye intikal eden bir tek suç yok. Bugünden sonra da bulamayacaklar. Çünkü hayatım boyunca gizleyeceğim işi yapmadım, yaptığım işi de gizlemedim.' Eğer Türkiye Cumhuriyeti;nde hukukun üstünlüğü varsa iftiracılar, her zaman olduğu gibi hukuktan gerekli cevabı alacaklardır. Bugüne kadar şerefimle yaşadım. Bugünden sonra da tersine ben bu iftiracıların yakasını bırakmayacağım.''

Bu arada, İçişleri Bakanlığının görevinden alındığı kararını tebliğ etmek üzere Aytaç Durak'ın evine giden valilik özel kalem müdürlüğü yetkilileri konuttan ayrıldı.

Aytaç Durak'ın Mithat Saraçoğlu Caddesi'ndeki evinde bir süre kalan Özel Kalem Müdürü Semra Sakar, çıkışta gazetecilerin ''Durak'a bakanlığın kararını mı tebliğ ettiniz?'' sorusu üzerine ''Bir şey tebliğ etmedik, dosya getirdik. Bu konuda vali bey gerekli açıklamayı yaptı'' dedi.

'HER ZAMANKİNDEN GÜÇLÜYÜM'
Bu arada, Durak'ın evinin bahçesindeki 01 KF 002 resmi plakalı makam otomobili, makam şoförü tarafından alınarak başka yere götürüldü.

Durak, merkez Sarıçam ilçesi Sofulu Mahallesi'nde bir etkinliğe katılmak üzere Mithat Saraçoğlu Caddesi'ndeki evinden çıkarken gazetecilerin konuyla ilgili açıklama yapmalarını istemesi üzerine, gücünü halktan aldığını söyledi.

Beraberinde oğlu Gökhan Durak ve bazı belediye görevlileri ile birlikte evden çıktıktan sonra özel otomobiline binen Aytaç Durak, ''Her zamankinden daha güçlüyüm. Bunların hepsi hava gazı, gelip geçici. Adana halkı müsterih olsun'' dedi.

BELEDİYE MECLİSİ OLAĞANÜSTÜ TOPLANACAK
Adana Valiliği, Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'ın İçişleri Bakanlığı'nca görevden uzaklaştırılması dolayısıyla başkan vekilinin seçiminin yapılacağı olağanüstü meclis toplantısının 1 Nisan Perşembe gününe alındığını bildirdi.

Adana Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Aytaç Durak'ın ''İçişleri Bakanlık makamının onayı ile görevinden uzaklaştırıldığı'' anımsatılarak, daha önce 31 Mart Çarşamba günü olarak bildirilen olağanüstü meclis toplantısının, 1 Nisan Perşembe günü saat 10.00'da ''Başkan Vekili seçimi'' gündemiyle gerçekleştirileceği kaydedildi.

MAKAM ODASI MÜHÜRLENDİ
Bu arada, ''Soruşturmanın selameti açısından'' Aytaç Durak'ın makam odasının mühürlendiği, odada daha sonra inceleme yapılacağı öğrenildi.

Öte yandan, Durak'ın görevinden uzaklaştırıldığının duyulmasının ardından Mithat Saraçoğlu Caddesi'ndeki evinin önünde hareketlilik gözlendi. Önce, oğlu Gökhan Durak ve eski Adana milletvekili kardeşi Veli Durak ile yakınları eve geldi.

Daha sonra, Yazı İşleri ve Kararlar Daire Başkanı Kaşif Barut, Genel Sekreter Yardımcısı Oktay Karakuş ve Kenan Gündoğdu'nun da aralarında bulunduğu bazı belediye üst düzey yöneticilerinin ve basın danışmanlarının Durak'ın çağrısı üzerine eve geldiği görüldü.

Bu kişiler bir süre evde kaldıktan sonra ayrıldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...