Atalay: Daha somut sonuçlar peşindeyiz

Terör örgütü PKK'ya karşı Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri ve Irak tarafından oluşturulan üçlü mekanizma toplantısı Ankara'da yapıldı.

NTV Haber 27.07.2009 - 15:10

Atalay: Daha somut sonuçlar peşindeyiz

Üçlü mekanizmanın bakanlar düzeyindeki ana komitesinin üçüncü toplantısı Dışişleri Bakanlığında yapıldı.

19 kişilik Irak heyetine, Irak'ın Ulusal Güvenlikten Sorumlu Devlet Bakanı Şirvan El Vaili başkanlık etti.

Heyette, Kuzey Irak'taki Bölgesel Kürt Yönetimi yetkilisi Necip Osman da yer aldı. 

Toplantıda, Türk heyetine İçişleri Bakanı Beşir Atalay başkanlık yaptı. Amerika Birleşik Devletleri'ni ise, Irak'taki Çok Uluslu Gücün Komutan Yardımcısı Steven Hammer temsil etti.

Toplantıya ilişkin açıklama yapan İçişleri Bakanı Beşir Atalay üçlü mekanizmaya her üç tarafında verdiği önemin ortaya konduğunu söyledi.

Atalay toplantıda, son toplantıdan bu yana elde edilen gelişmelerin ele alındığını, önümüzdeki dönemde atılması gereken adımların gözden geçirildiğini söyledi.

Atalay "Kuzey Irak'taki hareketliliği değerlendirdik. Alt komisyonların raporlarını konuştuk. Türkiye olarak daha somut sonuçlar peşindeyiz, daha fazla beklentimiz var. Güvenlik noktasında eğitim amaçlı işbirliği konusunu görüştük. Bundan sonraki toplantımızı Ekim ayında Bağdat'ta yapacağız" dedi.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Mahmur Kampıyla ilgili soruya "Mahmur ve diğer konular bir bütündür. Mahmur Kampı da gündemimizde, inceliyoruz.Çok nüfus olduğu için daha fazla bilgiye ihtiyaç var. Bugünkü toplantıda bunu da konuştuk" yanıtını verdi.

Atalay, Irak'tan iadesi istenen PKK'lılar konusunda "İsimler 150'nin üzerinde" açıklamasında bulundu.

Atalay, Kürt açılımı ile ilgili bakanlığın yürüttüğü çalışma konusunda da "Demokratik açılım ve soruna ilişkin çalışmalarımız sürüyor. Çok geçmeden yarın ya da öbürgün bilgi vereceğim" dedi

Irak'ın Ulusal Güvenlikten Sorumlu Devlet Bakanı Şirvan El Vaili de "PKK unsurlarını Irak'tan temizlemeyi amaçlıyoruz. Irak olarak bu konuya bütün ağırlığımızı koyuyor, çalışmalarımızı sürdürüyoruz. PKK Irak için de tehlike teşkil ediyor" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...