AK Parti milletvekilleri, eski Genelkurmay Başkanı emekli Org. İlker Başbuğ’un tutuklanmasını değerlendirdi.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, konuyla ilgili bir televizyon kanalında açıklamalarda bulundu.

Atalay, özetle şunları söyledi:

"Önemli bir olay. Yargıdaki gelişmeleri görmek durumundayız. Adaletin adaletli ve çabuk olması gerekir.

İlker Başbuğ’u biz atadık. Doğrudur. Ama yürüyen soruşturma çok teknik bir konuda. Ben de ayrıntıyı bilmiyorum. Dosyada neler var bilmek mümkün değil.

Değerli bir çalışma arkadaşımız onda şüphe yok. Biz atadık, bizim iktidarımız döneminde atandı ve uzun yıllar beraber çalıştık. Gerek terörle mücadele olsun gerek MGK’da beraber çalıştık. Onda şüphe yok."

DAVUTOĞLU: PEŞİN YARGI YANLIŞ
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da gazetecilerin konuyla ilgili sorusu üzerine "Hukuki süreçlerde, bu süreç devam ederken peşinen yargılarda bulunmak doğru değil. Önemli olan bu hukuki sürecin en kısa sürede tamamlanması ve gereksiz spekülasyonların önüne geçilmesidir. Ümit ederiz, bu hukuki süreç en kısa sürede tamamlanır ve hukuk devleti önünde bütün vatandaşlar zaten eşit konumdadır. Bu çerçevede ben hukuki sürecin bir an önce tamamlanmasının büyük önem taşıdığı kanaatindeyim" dedi.

ÇELİK: BASIT BİR OLAY DEĞİL
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de şunları söyledi:

''Şu anda Türkiye Cumhuriyetinde son 50 yıl açısından söylüyorum ilk kez böyle bir olayın meydana gelmesi önemli ama iddialar ve savunmalar çerçevesinde bu olayı değerlendirmek doğru olur. Çünkü, içerikten, bilgiden yoksunuz.

TSK terörle mücadele etti, etmeye devam ediyor ve edecek. Bu şahsa dönük, kişisel olayı silahlı kuvvetlere dönük olarak değerlendirmek doğru olmaz. Burada iddia edilenler ve savunmanın ortaya koyduğu tezler çok önem arz edecek. Öyle tahmin ediyorum, dosyalar ortaya çıkınca daha sağlıklı değerlendirme yapma imkanımız olabilir.

Bu olay basit bir olay değil. Türkiye'de bu noktalarda görev yapmış insanın değerlendirmeleri bu çerçevedeki değerlendirmelerdir, saygı duymak gerekiyor. Bulunulan makam önemli bir makam. Duygusal boyutu da hizmet boyutu da vardır. Hangi şartlar içerisinde sayın eski genelkurmay başkanımızın bu değerlendirmeyi yaptığını dikkate almak gerekiyor."

KUZU: ÖZEL YETKİLİ MAHKEMEDE YARGILANMALI
TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu ise Başbuğ'un özel yetkili mahkemede yargılanmasının doğru olduğunu söyledi.

Meclis başkanı, Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının görevinden doğan suçlara, Yüce Divanın bakacağı işler arasına aldıklarını anlatan Kuzu, ''Bu kişilerin Yüce Divanda yargılanması için görevinden doğan suçlar olması gerekiyor. Görevdeyken işlediği suçlar değil....Yüce Divan kimi yargılıyorsa, hepsindeki şart, görevinden doğan suçlar olmasıdır'' dedi.

Başbuğ hakkındaki iddianın ''görevi olmayan bir iş yapmış olması'' olarak ifade edildiğini belirten Kuzu, bu nedenle özel yetkili mahkemelerde yargılanmasının doğru olduğunu kaydetti.