İçişleri Bakanı Beşir Atalay, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi'nde, Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun da katıldığı bir basın toplantısı yaptı.

İstanbul ve Tekirdağ başta olmak üzere tüm vatandaşlara 'geçmiş olsun' dileğinde bulunan Atalay, İstanbul'da şu ana kadar 24, Tekirdağ'da da 5 can kaybı olduğunu belirtti.

Atalay, ''Burada bir acı yaşandı. İnsanımızın can kaybı buradaki en önemli boyut, tabii maddi hasar da var, ama devletimiz bütün birimleriyle bütün kurumlarıyla bütün unsurlarıyla seferber'' dedi.

Ölenlerin ailelerine baş sağlığı dileyen Atalay, ''Benim ifade etmek istediğim şu; burada bir acı yaşandı. İnsanımızın can kaybı buradaki en önemli boyut, tabii maddi hasar da var... Vatandaşlarımız hiç bu konuda sıkıntı çekmeyecek. Maddi hasarların hepsi telafi edilir, burada vatandaşlarımız rahat olsunlar. Zaten hızlı şekilde tespitler yapılıyor. Tespitler yapıldıktan sonra da gereği yapılacak ama tabii bizi üzen can kayıpları" dedi.

"Özellikle dileğimiz inşallah daha fazla can kaybı haberi alınmaz, daha fazla kayıp haberi alınmaz. Hala o konuda endişemiz vardır. Umarız o konuda yeni haberler olmaz diye temenni ediyoruz" diyen Atalay, bir gazetecinin ''bölgenin afet bölgesi ilan edilip edilmeyeceği ile ilgili sorusuna şu yanıtı verdi:

''Biz şu anda fiilen bir afeti yaşıyoruz. Afet bölgesi ilanı Bakanlar Kurulu'nun bir kararını gerektiriyor. Gerekirse o da yapılır, ama şu anda bizim algılamamız afet bölgesi ilanının ötesinde bir şey. Her tür tespiti yapacağız, her tür zararı ödeyeceğiz. Vatandaşlarımızın kayıplarını telafi edeceğiz ondan emin olun.''