Atalay: Meclis’i kuşatamazlar

‘Torba yasa’ protestosu için yürüyüşe çıkan ve yarın Meclis etrafında insan zinciri oluşturmayı planlayan sendikalara, Ankara Valiliği’nin ardından İçişleri Bakanı Atalay’dan da uyarı geldi.

02.02.2011 - 21:32

Atalay: Meclis’i kuşatamazlar

Meclis'te görüşülen ‘torba yasa'yı protesto etmek için DİSK öncülüğünde yola çıkan sendikalar, yarın Ankara'da buluşacak ve binlerce kişi Meclis etrafında canlı zincir oluşturacak.

İstanbul'dan, İzmir'den, Trabzon'dan, Diyarbakır'dan Ankara’ya doğru yapılan yürüyüş ve sonrasındaki eylemi düzenleyenlerin başında DİSK, KESK, Mühendis Mimar Odaları ve Türk Tabipler Birliği gelirken, eylemin gerçekleşmesi kolay olmayacak gibi görünüyor.

Ankara Valiliği’nin yaptığı 'böyle bir eyleme kesinlikle izin verilmeyecek' duyurusunun ardından, konuyla ilgili İçişleri Bakanı Beşir Atalay da konuştu.

Uyarıda bulunan Atalay, "Meclis çevresinde eylem yapılmasına kesinlikle izin vermeyiz. ‘Meclis'i kuşatacağız’ gibi ifadeler kullanılması hukuk dışı bir tutum. Türkiye hukuk devleti, hak aramanın yolları var.

Bu eylemler daha duyulduğu anda buralarda yaşayan, iş yapan esnafımız tedirgin oluyor. Biz bu insanların hakkını korumak durumundayız. Şunu kesin olarak ifade ediyorum, hukuksuz bir eyleme izin vermeyiz ve Meclis çevresine ulaşmaya, Meclis’e ulaşmaya, Meclis çevresinde eylem yapmaya kesinlikle müsaade etmeyiz

Hiçbir bildirim içinde olmadan 'Meclis’i kuşatacağız' gibi ileri ifadeler kullanıyorlar. Bu yanlış. Bu hukuk dışı bir tutum” şeklinde konuştu.

"MECLİS BİZİ DİNLEMİYOR"
"Derdimiz gerilim yaratmak değil" diyen DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi de şöyle konuştu:

"Amacımız Türkiye’yi yeni bir bir gerginliğe sokmak değil ama bizi dinlemeyen bir Meclis var. İktidar parlamentodaki ağırlığını ortaya koyarak kaygılarımızı giderecek ciddi bir adım atmadı. Makyaj değişiklikler bizi tatmin etmiyor. Bu, geleceğimizi karartan bir düzenleme."

"OTOBÜSLERE EL KONULDU"
Bu arada CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce'den, İstanbul'dan Ankara'ya gitmek isteyen DİSK üyelerini taşıyan 4 otobüse polisin el koyduğu iddiası geldi.

TBMM Genel Kurulu'nda 'Torba Tasarı' üzerindeki görüşmeler sırasında söz alan İnce, ''Tutanaklara geçsin diye konuştum. Böyle bir şey olamaz. İnsanların demokratik tepkilerinin önünü polis zoruyla kesemezsiniz. Bakanlar burada. İçişleri Bakanı'nı aramak istemiyorum. Buradaki bakanlar, bu otobüslerin salınmasını sağlayamazsa anlayacağız ki zaten emri onlar vermiş. Hüsnü Mübarek'e akıl vermek kolay. Ona, 'halkı anla' diyeceksin ama kendi halkının bir olaya tepki göstermesini engelleyeceksin'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...