Atalay: Öldürülen terörist örgüt yöneticisi

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Bostancı’daki çatışmada öldürülen teröristin “Devrimci Karargah” örgütünün üç yöneticisinden biri olduğunu açıkladı.

27.04.2009 - 13:14

Atalay: Öldürülen terörist örgüt yöneticisi

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kaan Köksal'la birlikte geldiği Atatürk Havalimanı'nda gazetecilere açıklama yaptı.

Atalay, ''Üzüntülüyüz. Bir emniyet amirimizi şehit verdik. Emniyet amirimiz Semih Balaban, eşi de polis 2 çocuklu. Mazlum Şeker isimli vatandaşımız da emniyet çemberinin dışında olmasına rağmen terörist tarafından atılan bir kurşunla hayatını kaybetti. İkisine de Allah'tan rahmet diliyorum” dedi.

"40'A YAKIN KİŞİ GÖZALTINDA"
Atalay, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Önümüzdeki günlerde sansasyonel eylemler yapacakları yönünde bilgiler vardı. Ve bunlarla ilgili tespitler yapılmıştı. Bu çerçevede bu gece yaklaşık 60 hedefi olan ciddi bir operasyon yapıldı. Operasyonlarda 40'a yakın kişi gözaltına alındı. Bu kişiler aşırı sol ve bölücü terör örgütleriyle bağlantılı. Patlayıcı, C-4, silah, patlatma için hazırlanmış bomba düzenekleri, buna benzer unsurlar ele geçirildi.”

Atalay, ''Burası da tespit edilen hücre evlerinden birisi. 'Devrimci Karargah' diye bilinen, hem solla hem bölücü terör örgütüyle irtibatlı bir organizasyonun lider kadrolarından birisidir. Ölü ele geçirilen teröristin ismi Orhan Yılmazkaya’dır. Bu önceden izlenen önemli 3 kişiden biridir" dedi.

"ÖRGÜTÜN ÜÇ LİDERİNDEN BİRİ"
Atalay, ''Hatırlanırsa daha önce bu örgüt, İstanbul'da partimizin İl Başkanlığına bomba göndermişlerdi ve orada yine bir terör olayı meydana getirmişlerdi. Onlardan birisi daha sonra yakalanmıştı. Bu kişi de orayla bağlantılı ama onun 3 üst yöneticisinden biri diye de ifade edebiliriz.''

Atalay, hem operasyonun düzenlendiği dairenin hem de apartmanın şu an dikkatli şekilde arandığını ve içeride çok sayıda malzeme bulunduğunu kaydetti.

Atalay, bubi tuzağı gibi olası kurulmuş tuzaklara ve patlayıcı maddelere karşı çok dikkatli bir arama gerçekleştirildiğini söyledi.

“BASIN KENDİSİNİ GÖZDEN GEÇİRSİN”
Olay yerinde yeterince önlem alınıp alınmadığı yönünde tartışmalar bulunduğunu hatırlatılması üzerine Atalay, şöyle konuştu: “Bizim hepimizin hassasiyeti bunu bütün toplantılarımızda ifade ederiz, basına ve kameralara uzun mesafe kurun ve mutlaka engelleyin. Bir olay olduğunda önce bu tedbiri alın ve tabii çevredeki vatandaşlar için o güvenlik çemberini oluşturun. Basınımız tabii, bu konularda onlar kendilerini gözden geçirsinler. Her zaman, 'en önce haber vereceğim' diye böyle durumlarda gerçekten çok telaş ediyorlar, acele ediyorlar. 'Yeterli tedbir alındı mı? eksikler var mı?' onu biz değerlendireceğiz.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...