Atalay: Toplumsal sorunların temeli CHP

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, 'CHP, Türkiye'de şu anda yaşadığımız toplumsal sorunların temelidir. Zamanında uyguladığı politikalar bugünkü sorunları doğurmuştur' dedi.

Anadolu Ajansı 30.09.2010 - 13:36

Atalay: Toplumsal sorunların temeli CHP

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, incelemelerde bulunmak üzere geldiği Hakkari'nin Çukurca ilçesinde Hükümet Konağı'nı ziyaret etti.

AK Parti'nin diğer partilerden farklı olarak Türkiye'nin her ilinde, ilçesinde, beldesinde teşkilatı bulunduğunu ifade eden Atalay, AK Parti'nin Türkiye'nin partisi olduğunu, diğer partiler gibi belli bölgelere sığınmış bir parti olmadığını belirtti.

Bakan Atalay, AK Parti'nin Türkiye her yerinden oy aldığını, her ilden milletvekili bulunduğunu kaydederek, şöyle konuştu:

''Onun için de diyoruz ki AK Parti Türkiye'nin kardeşliğinin çimentosudur. Yani ülkemizde kardeşlik ve birliği güçlendirecek olan AK Parti'dir. Diğer partiler bu kardeşliği zedeleme yönünde çok rol oynamıştır. Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye'de şu anda yaşadığımız toplumsal sorunların temelidir. Zamanında uyguladığı politikalar bugünkü sorunları doğurmuştur. Devletin kamu görevlilerinin yaptığı yanlışlar o döneme aittir. Bazı bölgelerdeki vatandaşlarımızın devlete güvenini sarsmışlardır. Diğer partiler, isimlerini saymayayım, beslendikleri, nemalandıkları kaynak bu sorunlardır. Bu sorunlar biterse bu partiler de biter. MHP de böyledir, BDP de böyledir.

Sadece AK Parti bölgesel siyaset yapmayan, etnik siyaset yapmayan ve ülkemizin her rengini içinde taşıyan bir partidir. Her kesimin desteğini alan bir partidir. Biz, bu bölgemizde de en fazla oy alan bir partiyiz, en fazla milletvekili çıkaran bir partiyiz. Bu da tabii teşkilatlarımızın çok çalışmasından kaynaklı. Teşkilatlarımız ülkemizin her bölgesinde çok gayretli çalışıyorlar.''

Atalay, ziyarette Çukurca'nın sorunlarını da dinlediğini belirterek, Çukurca'da, ülkede yürüyen çalışmalar ve en fazla ihtiyaç duyulan yatırımlar gibi konuları ele aldıklarını söyledi.

Vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanmasının önemli olduğunu ifade eden Atalay, şunları kaydetti:

''Bütün kamu görevlileri milletin hizmetkardır, vatandaşlarımıza çok şefkatli davranacağız. Vatandaşın hizmetinde olduğumuzu her an hissettireceğiz. Hep güleryüzlü davranacağız. Vatandaşlarımıza 'Biz vatandaşın hizmetindeyiz. Kamu görevlisi vatandaşa hizmet etmek için vardır' duygusunu yakından hissettireceğiz. O eski dönemler geçti. Şu son sekiz yılda, burada yaşayanlar çok iyi bilirler. Olağanüstü hal vardı, Devlet Güvenlik Mahkemeleri vardı. Biz, iktidar olduğumuz 2002 yılının aralık ayında olağanüstü hali kaldırdık. Çünkü biz 'Türkiye normalleşecek' vaadinde bulunmuştuk. Bölgede yaşayanlar o günlerin ne demek olduğunu çabuk unuttular. O yargısız infazları, o işkenceleri, faili meçhulleri... Bugün onların hiçbiri yok. Bunları biraz düşünmek ve çevremize anlatmak durumundayız.''

Anayasa reformunun çok ileri bir adım olduğunu belirten Atalay, buna karşı çıkan partilerin kendilerini inkar ettiğini belirtti. Atalay, ''Türkiye'de güya özgürlüklerden söz edenler, bu özgürlük paketine karşı çıktılar. Bu tam bir özgürlük paketidir, demokrasi paketidir'' dedi.

Atalay, anayasa değişikliği Resmi Gazete'de yayımlandıktan hemen sonra, yurt dışı çıkış yasağı bulunan vatandaşları incelediklerini, haklarında yargı kararı olmayanların yasağını kaldırdıklarını söyledi.

Daha sonra, öğle namazı için ilçe merkezindeki Emir Şaban Camisi'ne giden Atalay, yol boyunca vatandaşlarla sohbet etti, kendisini bekleyen öğrencilerle ilgilendi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...