Atalay üzgün ve pişman!

İçişleri Bakanı, demokratik açılım sürecine ilişkin değerlendirmesinde, milletvekillerinden anlayış istedi ve dün TBMM'de yaptığı konuşmadan dolayı üzüntüsünü dile getirdi. Atalay, 'Ne olur birbirimizi anlamaya çalışalım' dedi.

11.11.2009 - 23:09

Atalay üzgün ve pişman!

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, demokratik açılım süreciyle ilgili muhalefetten anlayış beklediğini söyledi; TBMM'deki konuşmasının bazı bölümleriyle ilgili pişmanlığını dile getirdi.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, bakanlığının bütçesinin görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Demokratik açılım sürecinin konuşulduğu toplantıda, Atalay, ''Eğer 15 yıl önce bu soruna köklü olarak el atılmış olsaydı, bugünkü kadar zor olmazdı. Ama bugün el atılmazsa 10 yıl sonra çok zor olur. Türkiye'de etnik kimlik bilinci, 25 yılda çok gelişmiş...'' dedi.

Atalay, demokratik açılım konusunda muhataplarının TBMM olduğunu, başka muhatap kabul etmediklerini, herkesin ülkenin iyiliğini ve yücelmesini istediğini, hiç kimsenin kimseye hainlik suçlaması yapmaya hakkı olmadığını, geçmişte yanlış politikalar uygulandığını, kimsenin ülkeyi satmakla, bölmekle, parçalamakla, hainlikle suçlanmaamsı gerektiğini, terörle mücadelenin güvenlik boyutunda zerre kadar zafiyet olmadığını, sürece neden yabancı proje dendiğini anlamadığını dile getirdi.

Dün TBMM Genel Kurulu'nda ''Çok üzüldüğünü'' belirten Atalay, ''o cümleyi çıkartırdım. Yanlış bir cümle... İstemezdim o cümle olsun konuşmamda. Ama ne olur birbirimizi anlamaya çalışalım'' dedi.

''ÇADIR MAHKEME KURULMADI, HAKİM GİTMEDİ''
Atalay, silahını bırakmış terör örgütü unsurlarının gelip devlete teslim olmasını hedeflediklerini, dünyanın her yerinde terörün bu şekilde sona erdiğini anlattı.

''Biz bunun peşindeyiz'' diyen Atalay, yeni düzenleme yapmadıklarını, TCK'nın 'Etkin Pişmanlık' ile ilgili 221. maddesini okudu. Atalay'ın 'Yeni gelenlerin faydalandığı bu...' demesine bazı MHP'li üyeler ''Bunu kabul etmiyorlar'' diyerek tepki gösterdi.

Habur Sınır Kapısında ''Çadır mahkeme kurulduğu'' iddialarını hatırlatan Atalay, ''Bu yanlış... Orada çadır mahkeme kurulmadı. Diyarbakır'dan savcılar gitti. Çünkü bunların oradan arabalarla Diyarbakır'a gelmesi, orada bunların sorgulanması, yargılanmasını Diyarbakır Valiliği güvenlik açısından uygun bulmadı.

CMK uyarınca Diyarbakır Başsavcılığı, savcı yardımcılarından bir kaçını oraya gönderdi. Oraya hakim gitmedi. Silopi'deki sorgu hakimi yürüttü. Bunlar yargının işidir'' diye konuştu.

''KİMSE BÖYLE BİR ŞEYE TEVESSÜL EDEMEZ''
Atalay, Habur Sınır Kapısında meydana gelen görüntüleri onaylamadıklarını, olmaması için Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ile birlikte DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ile görüştüklerini kaydederek, ''Kendilerine 'Böyle şeyler yapmayın. Ben güvenlik olarak müdahale edersem çok farklı şeyler olur, süreç yürümez. Siz tahrip etmeyin' dedik. Sonra da maalesef tahrip ettiler. Hiç birimiz bunları onaylamadık. Bundan sonra da hiç kimse böyle bir şeye tevessül edemez, aklından bile geçiremez dedik'' diye konuştu.

MHP'li üyeler ''Ama bir kez oldu'' diye laf atarken, DTP'li Osman Özçelik ise ''Tahrik edilen bir şey yok, halk barışa olan özlemini dile getirdi'' dedi.

Terör örgütünü muhatap almadıklarını ve böyle bir şeyi yapmayacaklarını anlatan Atalay, illegal hiçbir yapı, kişi ve unsurla görüşmediklerini, bundan sonra da görüşmeyeceklerini kaydetti.

Atalay, ''Bu kimsenin değil, bizim projemiz, devletin projesidir. Bütün unsurlarıyla devletin projesi...Ne dışarının, ne şunun, ne bunun. Uyan uyar, uymayan uymaz. Uygulama esasları da bellidir'' diye konuştu.

MHP'li bir milletvekilinin, ''Diyarbakır Valisi mi 'ben güvenliği sağlayamam' dedi?'' sorusuna Atalay, ''Diyarbakır Valisi, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı'na bir yazı yazıyor, güvenlik açısından orada olmasının daha kontrollü olacağını söylüyor. Onun üzerine de başsavcı, yardımcılarını gönderiyor'' karşılığını verdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...