Atalay'dan 'süreç' açıklaması

Başbakan Yardımcısı Atalay çözüm sürecine ilişkin yaptığı açıklamada eylül ayına kadar bir yol haritası belirleneceğini söyledi. HDP ise yol haritasında eve dönüşlerin ilk sırada yer almasını istiyor.

14.08.2014 - 18:16

Atalay'dan 'süreç' açıklaması

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, çözüm sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.

HDP’lilerle bir araya geldiklerini ifade eden Atalay, eylül ayına kadar çözüm sürecine dair yol haritasını olgunlaştıracaklarını söyledi.

Atalay, Çarşamba günü HDP heyetiyle bir araya geldiklerini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Çözüm süreci çok hızlı yürüyor. Şu anda yol haritasını olgunlaştırma yönünde çok hızlı bir mesai yapıyoruz. Bir yandan arkadaşlarımız örgüt kesimi, İmralı ile görüşmelerini sürdürüyor.

Yol haritasını önce biz kendimiz olgunlaştıracağız, sonra da devletin bütün kurumlarımız paylaşacağız. Sonra tabi diğer taraflada bunlar uygun şekilde paylaşılacak. Bu safha zor bir safhadır, inşallah ben eylül ayına kadar bu safhayı tamamlayacağımızı düşünüyorum."

EVE DÖNÜŞLER İLK SIRADA
HDP ise yol haritasında eve dönüşlerin ilk sırada yer almasını istiyor. Atalay'la görüşen heyetteki isimlerden biri olan HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan yol haritasından beklentilerini NTV'ye anlattı.

Buldan, "Çözüm sürecinin nihai çözüme ulaşması için yol haritasında belli bir takvimin oluşması gerekiyor. Eve dönüşler hangi tarihte olacak? Terörle Mücadele Kanunu'nun kalkması yönünde talebimiz var, Türk Ceza Kanunu'nun bazı maddelerinin değişmesi talebimiz var" diye konuştu.

Cezaevindeki hasta hükümlülerin tahliyesi de talepler arasında. Yol haritası hazırlama sürecinde tarafların daha sık biraraya gelmesi de kararlaştırıldı.

Buldan, bu hafta sonunda HDP heyetinin Abdullah Öcalan'la görüşmek üzere İmralı Adası'na gidebileceğini söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...