Atamaları ‘Başkomutan’ Gül belirledi

Yüksek Askeri Şüra kararlarında ‘Başkomutan’ sıfatı da taşıyan Cumhurbaşkanı Gül’ün tercihlerinin belirleyici rol oynadığı iddia edildi.

10.08.2010 - 09:54

Atamaları ‘Başkomutan’ Gül belirledi

8 günlük krizin ardından çözüme ulaşan Yüksek Askeri Şüra (YAŞ) atamalarında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün tercih ve talimatlarının ön plana çıktığı belirtildi.

Milliyet gazetesi yazarı Fikret Bila, Gül’ün YAŞ toplantısından sonra yaşanan süreçte iki ölçü belirlediğini yazarak, bunları şöyle tanımladı;

“1- Haklarında yakalama kararı aşamasına kadar gelmiş adli takibat olan, soruşturma veya dava kapsamında terfi ettirilmeleri uygun olmaz,

2- Komutan atamalarında da normal seyri içinde Genelkurmay Başkanlığı yolunu etkileyecek kararlardan kaçınmak gerekir.”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Kara Kuvvetleri Komutanlığı için Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Atilla Işık’ı düşündüğünü hissettirmişti. Hatta en kıdemli orgenral olan 1. Ordu Komutanı’nın Kara Kuvvetleri Komutanı olarak atanması geleneğine karşı Jandarma Genel Komutanı’nın da atanabileceğini söylemesi bu görüşü kuvvetlendirmişti.

Cumhurbaşkanı Gül’ün de Işık’a karşı bir itirazı yoktu ancak Atilla Işık emekliliğini isteyince bir anda süreç zorlu bir duruma girdi. Gül, Genelkurmay Başkanlığı‘na atanması beklenen Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner’i Köşk’e çağırd ve sorunu bir krize dönüştürmeden çözün talimatı verdi.

Bila yazısında şunları yazdı, "Cumhurbaşkanı’nın önerisi Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Atilla Işık’ın emeklilik kararından vazgeçirilmesi ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atanmasıydı. Bu talimatla Köşk’ten ayrılan Koşaner, durumu Genelkurmay Başkanı Başbuğ’a iletti. Ancak, Atilla Işık ikna edilemedi.

TEAMÜLLER YIKILDI
Genelkurmay Başkanı Başbuğ, bu görüşmede TSK’daki teamül gereği kıdem esasına göre daha önce Jandarma Genel Komutanlığı’na atanan Orgeneral Necdet Özel’in Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Aslan Güner’in de Jandarma Genel Komutanlığı’na atanması gerektiğini söyledi. Başbakan Erdoğan ise hemen evet veya hayır diye bir yanıt vermedi. Durumu değerlendireceğini ve Cumhurbaşkanı Gül’ün ön onayını almadan karar vermeyeceğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Gül’ün bir diğer gerekçesi de Jandarma Genel Komutanlığı’na atanmış olan Orgeneral Necdet Özel’in Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atanması halinde, kusurlu bir hareketi olmadığı halde Genelkurmay Başkanlığı yolunun kapanacak olmasıydı. Gül, bunun da bir haksızlık yaratacağını düşünüyordu. Bu düşüncesini de iletti.

Gül, Özel-Güner formülüne ön onay vermeyince, durum Genelkurmay’a iletildi. Pazar günü Başbakan Erdoğan İzmir’deyken, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Ankara’da öğlene kadar çalıştı.

Gönül; Cumhurbaşkanlığı, Başbakan ve Genelkurmay arasında iletişimi sağladı ve sonuçta, Genelkurmay’ın, Kara Kuvvetleri Komutanlığı için 1. Ordu Komutanlığı’na atanan Orgeneral Erdal Ceylanoğlu’nu önerdi.

Genelkurmay ve hükümet; Ceylanoğlu’nun Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na, Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu’nun 1. Ordu’ya, Orgeneral Nusret Taşdeler’in Ege Ordu Komutanlığı’na ve Orgeneral Bilgin Balanlı’nın Harp Akademileri Komutanlığı’na atanması konusunda mutabakata vardı.

GÜL GECE YARISI 01:00'DE İMZALADI
Bu mutabakat, kararnameye dönüştürülmeden önce ön onay için Cumhurbaşkanı Gül’ü iletildi. Cumhurbaşkanı Gül, mutabakatı uygun görünce işlemler başlatıldı. Gül, dün gece yarısı 01.00 sıralarında kararnameleri onaylarken, önüne hangi isimlerin geleceğini biliyordu."

Bu arada Işık'ın kararı, domino etkisi yaparak taşları yerinden oynattı. Kararın yansımaları şöyle oldu;

4 komutanın yer değiştirmesine yol açtı. Bir yıl Kara Kuvvetleri Komutanı olsaydı, Orgeneral Ceylanoğlu 1. Ordu Komutanı, Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu Ege Ordu Komutanı, Orgeneral Nusret Taşdeler Harp Akademileri Komutanı, Orgeneral Bilgin Balanlı da Genelkurmay İkinci Başkan Yardımcısı olarak görev yapacaktı.

ORGENERAL SAYISI 14'E DÜŞTÜ
Emeklilik kararı komuta kademesinde 15 olan orgeneral sayısının 14'e düşmesine yol açtı.

Işık, Kara Kuvvetleri'ne geçmeyerek, bir yıllık, maaş, görev tazminatı gibi gelirleri görmezden gelmiş oldu. Kuvvet komutanlarının maaşı 5 bin TL'ye yakın. Krizin çözülmesiyle, emeklilik işlemlerinin hızlanması bekleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...