Atatürk'ün sözüyle barış mesajı verdi

ABD Başkanı Ankara’daki ziyaretlerine Anıtkabir’i ziyaret ederek başladı. Saygı duruşunda elini kalbine koyan Obama, özel deftere Atatürk’ün “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” sözünü yazdı.

06.04.2009 - 08:56

Atatürk'ün sözüyle barış mesajı verdi

İki günlük resmi bir ziyaret için Türkiye'ye gelen ABD Başkanı Barack Obama, ziyaretinin ilk durağı olan Ankara'daki temaslarına Anıtkabir ziyaretiyle başladı.


Obama, önce Atatürk'ün mozolesine çelenk koyarak, saygı duruşunda bulundu.

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek'in eşlik ettiği Obama, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçerek, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı.

"YURTTA SULH, CİHANDA SULH" YAZDI
ABD Başkanı deftere şu satırları yazdı:

"Vizyonu, kararlılığı ve cesaretiyle Türkiye Cumhuriyeti'ni demokrasiye yönelten ve mirası tüm dünyaya kuşaklar boyunca ilham vermeye devam eden Mustafa Kemal Atatürk'e saygılarımı sunmak, benim için bir onurdur.

ABD'nin 44. Başkanı olarak, Türk-Amerikan ilişkilerini güçlendirmeyi, Atatürk'ün, halkına umut veren modern ve müreffeh bir demokrasi olarak Türkiye vizyonunu desteklemeyi ve 'Yurtta barış, dünyada barış' ilkesini gerçekleştirmeyi sabırsızlıkla bekliyorum."

Yoğun ve özel güvenlik önlemlerinin alındığı Anıtkabir'de, basın mensupları Obama'nın Anıtkabir ziyaretini belirlenen dört ayrı noktadan takip edebildi.

Türk basın mensupları, otobüslerle içeriye alındı ve basın mensuplarının ekipmanları polis köpekleri tarafından arandı.

Bekleme sırasında, Anıtkabir özel kafeteryası gazetecilere açıldı ve Anıtkabir görevlileri tarafından simit ve şeker ikram edildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...