'Ateş Altında' NTV'de

Dünyanın en tehlikeli yerlerinde çalışan foto-muhabirler, yoksulluğun, uyuşturcu ticaretinin, iç savaşın, çetelerin ve yolsuzluğun hüküm sürdüğü bölgelerden bildiriyor. Dizi-belgesel 'Ateş Altında Meksika' dördüncü bölümüyle Pazar 23.15'te NTV'de.

13.03.2013 - 10:38

'Ateş Altında' NTV'de

Ödüllü film yapımcısı Michale Mann’in dört bölümlük belgesel dizisi Libya, Meksika, Güney Sudan ve Brezilya’daki çatışma bölgelerinde genç savaş fotografçılarını takip ediyor.

Dünyanın en tehlikeli bölgelerinden bazıları, savaş bölgesi olarak ilan edilmese de uyuşturucu ticareti, etnik gerilimler, yoksulluk, çete vahşetleri ve siyasal yozlaşma yüzünden dünyanın en acımasız, sıcak noktaları olarak Kabul ediliyor.

Bölgelerde durum çoğu zaman dengesiz. Bu yüzden büyük haber organizasyonları ya bölgeden ayrılıyor ya da bu bölgelere girmeye bile cesaret edemiyor.


Yanlarına sadece kameralarını alıp dehşet verici olayları belgelemek ve savaşı sürekli kılan karmaşık faktörleri anlaşılır hale getirmek sadece bir avuç foto muhabirine kalıyor.

Michael Mann ve David Frankham yapımcılığını üstlendiği ‘Ateş Altında /The Witness, üç savaş fotoğrafçısının peşinden Libya (18 Mart Pazartesi gecesi yayınlandı), Meksika, Güney Sudan ve Brezilya’ya gidiyor. Belgesel, muhabirlerin bölge halkıyla ilişkilerini ve çatışmaya yakınlıklarını izlerken, herkes siper aldığında dahi onların nasıl ‘ateş altında’ durduğunu gösteriyor.

Brezilya  19 Mart Salı 22.00
Rio de Janeiro, 2016 Yaz Olimpiyatlarına ev sahipliği yapsa da şehir daracık varoşlarında polisle uyuşturucu çeteleri arasında kızışan savaştan mustarip.

Eros Hoagland yeni olimpik stadyuma tepeden bakan Mangueria gibi tehlikeli gecekondu mahallelerine girmeye cesaret edebilen çok az insandan biri. Bir polis görevlerinin “Barışı sağlamak” olduğunu söylüyor. Askerler çetelerin olduğu bölgelerde devriye geziyor.
Rio’daki cinayetlerin sayısının düştüğü söyleniyor ama kayıp vakalarının sayısı yükseliyor, bu da Hoagland’a “Cesetler nerede?” sorusunu sorduruyor. Hoagland, varoşların tehlikeli dünyasının derinliklerinde ilerlerken sokak aralarına atılmış, kuyulara gömülmüş, yakılarak tanınamaz hale getirilmiş cesetlerin dehşet verici görüntülerini yakalıyor.


    
Sudan 20 Mart Çarşamba 22.00
Joseph Kony’nin liderliğindeki Tanrı'nın Direniş Ordusu, Güney Sudan’da binlerce insanı öldürdü, kaçırdı ya da yerlerinden etti. Fransız foto muhabiri Véronique de Viguerie, topraklarını ve çocuklarını TDO’dan korumak için silahlanan çiftçilerin maaş almayan kuvvetleri Oklu Çocuklar’ı haber yapmak için bölgede seyahat ediyor. Bazıları, hamile olan Véronique’in böylesine tehlikeli bir iş yapmak için deli olması gerektiğini söylüyor. Ama korkusuz Véronique Oklu Çocuklar’la yabani hayatın içinde çetin yollara dalıyor.  Yakınlarda bir yerde TDO’nun izlerine rastlandığı söylenince Viguerie gece devriyesine katılıyor. Karanlıkta genç bir adam vuruluyor. Veronique onun hastaneye götürülmesine yardım ediyor. “Hiç korkuyor mu?” diye sorulduğunda, “Bazen… Ama korkmaya vakit yok,” cevabını veriyor.


Meksika 24 Mart Pazar  23.15
Eros Hoagland, Irak, Afganistan ve Haiti’de çatışma bölgelerinde bulundu. Ancak şimdiki ilgi odağı Juarez, Meksika. Başka bir deyişle: Dünya cinayet başkenti.
Uyuşturucu kaynaklı şiddet olayları geride 10 bin’in üzerinde ölü bıraktı. Ve uyuşturucu ticareti hala devam ediyor.

Üç cesedin bulunduğu bir sahnede Hoagland’ın fotoğraf çekmesi insanları kızdırıyor. Babası, Newsweek fotografçısı John Hoagland, Eros henüz küçük bir çocukken El Salvador’da öldürüldü. Başka bir belalı bölgede arabasında vurulan bir adam etrafındakiler öylece bakarken ölüyor. Hoagland’ın fotoğrafı yerde yatan adamın, çevresini saran polis postallarıyla oluşturduğu aykırılığı yakalıyor. Bu zor bir iş; ama Hoagland, “Kendinizi duygularınıza çok fazla kaptıramazsınız, yoksa iş zarar görür” diyor.

‘Ateş Altında’ 18-19-20 ve 24 Mart'ta NTV ekranında.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...