AMD tarafından satın alındıktan sonra NVIDIA ile daha güçlü bir rekabet içine giren ATI, 18W'tan daha düşük enerji tüketen ATI FirePro 2450 modelini duyurdu.

AMD Profesyonel Grafik Direktörü Janet Matsuda, profesyonel kullanıcılar, bilhassa kurumsal uygulamalar için geliştirilen dörtlü ekran kartı hakkında şu şekilde konuştu:

"Düşük enerji tüketiminin kartın serin ve enerji tasarruflu bir biçimde çalışmasının yanında daha kararlı eve uzun kullanım süresine de olanak tanıyor. Küçük tasarıma sahip olan kart, neredeyse tüm masaüstü kasa tasarımlarına uygulanabiliyor."

ATI FirePro 2450, AMD veya başka işlemciyle çalışan iş istasyonları, masaüstü bilgisayarlar ve bağlantı birimleri gibi birçok sisteme uygulanabiliyor. 512MB belleğe sahip kart, akan görüntülerde yüksek performans sunarken farklı pencerelerde birden çok uygulama yürütebiliyor.

Microsoft Windows Vista Aero desteği sunan kart, PCI Express 2.0 desteğine sahip. VHDCI bağlantısıyla dörtlü DVI-I veya VGA desteği sunan kart, yüksek tanımlı (Full HD) çoklu ekran kurulumlarını destekliyor.