Tapınak ismini geri dönüşümle toplanan bu bir milyon şişeden aldı. "Wat Lan Kuad"... Yani bir milyon şişeli tapınak"... Duvarlar, odalar hatta tuvaletler bile şişeden yapıldı.

Tapınağın yapımında 1.5 milyon geridönüşümlü şişenin kullanıldığı tahmin ediliyor. Ama tapınağın müdavimleri daha fazla geridönüşüm yapmaya kararlı. Ne kadar çok şişeyi geridönüşümle toplarlarsa o kadar çok bina yapabilecekler. Bu ilginç mimarinin başlangıç hikayesi de değişik... 1984 yılında tapınağın rahipleri o güne kadar koleksiyon halinde biriktirdikleri şişeleri kullanmaya karar verdiler. Şişelerin parıl parıl yüzleri onlara ilham verdi. Ve bir kampanya başlattılar. Tapınağın inşaası için herkes şişe toplamaya başladı.

Şişe kapakları da boşa gitmedi onlardan da tapınağın girişine bir mozaik yapıldı. Şu anda tapınaktaki herkes sonuçtan çok memnun. Çünkü cam şişeler, doğal ışığın içeri girmesine izin veriyor. Bir söylentiye göre, şişelerden oluşan bu tapınakta dua etmek herkesi doğal olarak Nirvana'ya ulaştırıyor.