Atık su için 23 milyon TL ödeme

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, mevzuata uygun çalıştırılan atık su arıtma tesislerinde enerji giderlerinin yüzde 50'sini karşılayarak; kurum, kuruluş ve işletmelere 23 milyon lira ödeme yaptı.

11.04.2012 - 17:35

Atık su için 23 milyon TL ödeme

Bakanlık, çevre politikalarının uygulanma aşamasındaki sorunları gidermek amacıyla Çevre Kanunu'nda gerekli düzenlemeleri yaptı. Düzenlemeyle, belediyelerin su, atık su ve katı atıkla ilgili hizmetlerinin karşılığını almasının, bu hizmetlerden tahsil ettikleri gelirleri yine sadece bu alanlarda kullanmasının sağlanması, teşvik ve cezai yaptırımın güçlendirilmesi amaçlandı.

Bu kapsamda, Çevre Kanunu'nun 29. maddesi uyarınca 'Atıksu Arıtma Tesislerinin Teşvik Tedbirlerinden Faydalanmasında Uyulacak Usul ve Esaslara Dair Yönetmelik' 1 Ekim 2010'da Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, teşvik yönetmeliği kapsamında, geçen yıl 185 işletmeye atık su arıtma tesisi geri ödeme belgesi verdi.

Mevzuata uygun çalıştırılan atık su arıtma tesislerinde enerji giderlerinin yüzde 50'sini karşılayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı; kurum, kuruluş ve işletmelere yaklaşık 23 milyon TL ödeme yaptı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...