Atlantis'te UUİ'ye erken kenetlendi

Uluslararası Uzay İstasyonu'na 12 ton malzeme ve 4 bin solucan götüren uzay mekiği Atlantis, planlanandan 2 dakika daha erken istasyona kilitlendi.

13.11.2009 - 19:11

Atlantis'te UUİ'ye erken kenetlendi

Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden fırlatılan uzay mekiği Atlantis, Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) kenetlendi.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 129. mekik seferinde Atlantis uzay mekiğinin TSİ 18.51'de, beklenenden 2 dakika önce istasyona kenetlendiğini duyurdu.

NASA'dan yapılan açıklamada altı kişilik mürettebatın, UUİ'ye mekikler emekliye ayrıldıktan sonra istasyonu uzun süre muhafaza etmeyi sağlayacak 12 ton ağırlığında yedek parça, teçhizat ve erzak götürdüğü belirtildi.

2 adet dış lojistik taşıyıcı (ELC), 2 adet pompa modülü, 2 adet kontrol jiroskopu, 2 adet nitrojen tankı, 1 adet amonyak tankı, 1 adet yüksek basınçlı gaz tankı, güç kontrol ünitesi, 1 adet plazma konteynır ünitesi, 1 adet yük taşıma konteynırı ve 1 adet batarya şarj ünitesini UUİ'ye götürecek Atlantis ekibi, ayrıca üç de uzay yürüyüşü yapacak.

Getirecekleri parça ve teçhizatın bir kısmını istasyondaki bozuk olanlarla değişterecek astronotlar, uzay yürüyüşlerinde ayrıca bir sonraki mekik seferinde Endeavour'un getireceği ve ABD'nin UUİ'ye son büyük katkısı olan Tranqulity modülünün yerleştirilmesine hazırlık görevini yerine getirecek.

Astronotlar ayrıca, UUİ mürettebatının idrarlarını içme suyuna çeviren geri dönüşüm cihazındaki arızalı parçayı da dönüşlerinde beraberlerinde getirecek. Dönüştürme cihazındaki arızanın, Atlantis mekiğinin bu hafta gelişiyle mürettebat sayısının 12'ye çıkmasının ardından istasyondaki yaşamı olumsuz etkilemesinden endişe ediliyor.

4 BİN SOLUCAN

Uzay yolculuklarının fizyolojik etkileri, solucanlar üzerinde incelenecek. Uzay yolculuklarının fizyolojik etkileri, solucanlar üzerinde incelenecek.

Uzay mekiği, İngiltere'nin Nottingham Üniversitesi'nin bilim adamları tarafından üzerlerinde deney yapılmak üzere NASA'ya teslim edilen 4 bin adet "Caenorhabditis elegans" solucanını da uzaya götürdü.

Uzayda 11 gün geçirecek İngiliz "solucan astronotlar", insan genetik materyaliyle yüzde 80 oranında benzerlik göstermesi nedeniyle, özellikle kasları etkileyen uzay yolculuklarının fizyolojik etkilerinin araştırılmasında denek olarak kullanılacak.

Atlantis mürettebatında bulunan çocuk ve yetişkin kemik kanseri uzmanı Chicagolu Dr. Robert Satcher Jr da "uzayda ilk ortopedik cerrahi" ameliyatını yapacak. Çocukluğundan beri astronot olmayı hayal ettiğini açıklayan Satcher, cerrahi becerisini uzay istasyonunun iki dış robot kolunun eklemlerinin onarımında kullanacak.

Uzay mekiği programı, bu görev dahil toplam 6 uçuşun sonunda emekliye ayrılacak. Uluslararası Uzay İstasyonu da ABD Başkanı Barack Obama yönetiminin destek verip vermemesine bağlı olarak 2015 veya 2020 yılına dek görev yapacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...