Atmaca insanlara alışınca uçamadı

Bodrum'da vatandaşlar tarafından yaralı olarak bulunan ve tedavi edilen atmaca, ilk denemesinde uçamaması nedeniyle yeniden veteriner kliniğine götürüldü.

Haberler - Anadolu Ajansı 20.02.2013 - 06:28

Atmaca insanlara alışınca uçamadı

Bodrum'un Gümüşlük beldesinde yaklaşık 25 gün önce vatandaşlarca yaralı olarak bulunan atmaca tedavi altına alınmıştı. Tedavisi devam eden atmacanın kanadında, kuyruğunda ve sağ bacağında toplam 9 saçmaya rastlanmıştı.

Veteriner Selahattin Hilaloğlu, atmacaya yaklaşık 25 günlük tedavi uyguladıklarını belirterek, ''Ayaktaki ve kanattaki sorunların artık düzeldiğini görüyoruz. Zaten kendisi de durmak istemiyor. Sürekli çıkmak için mücadele veriyor, kafese vuruyor. Sabah yaptığımız kontrollerde kanatlarının tamamen iyileştiğini gördüm, hatta kanat çırpmaya başlamıştı. Sargısını aldık, doğaya bırakmaya karar verdik'' dedi.

Atmacanın vücudundaki saçmaları çıkartmadıklarını anlatan Hilaloğlu, ''Saçmalar nedeniyle hayati tehlikesi yok. Saçmaları almaya kalksaydık kuşa daha çok zarar verecektik. Kuş, vücudunda saçmayla yaşayacak. Doğaya bırakacağız ve takip edeceğiz'' diye konuştu.

Hilaloğlu, atmacanın yardımcısına çok alıştığını belirterek, ''Onu beslediği için yardımcıma çok alışmış. Saati geldiğinde kafese vuruyor, bizden yemek istiyor. Bize de çok yabancı değil. İnsanlara alışmasında sıkıntı olacak gibi görünüyor. Biraz daha kontrol altında tutacağız. Eğer yine uçmazsa bir hayvanat bahçesine vermeyi düşünürüz'' dedi.

Sağlığına kavuşturulan atmaca, belediye ekipleri ile veteriner eşliğinde beldenin yüksek bir noktasından doğaya salınmak istendi. 25 gündür bakımını yapıp besleyen bakıcısının doğaya bıraktığı atmaca, uçamadı. Yerde bir süre koşan atmaca, uçamaması nedeniyle tekrar veteriner kliniğine götürüldü. Atmacanın bir süre daha tedavi edildikten sonra tekrar doğaya bırakılmaya çalışılacağı bildirildi.

Veteriner yardımcısı Murat Turan, atmacaya üç haftadan daha uzun süre baktığını anlatarak, şöyle konuştu: ''Kendisine çok alıştım. Onu öğlen 01.00 ile 02.00 arasında besliyordum. Bu saatler geldiği zaman kafesinde sesler çıkartıp tekme atıyordu. Ona çok alıştık. Hiç bırakmak istemiyoruz, ama onun yeri doğal yaşam. 20 gün boyunca kendisini etle besledik.''

Sayfa Yükleniyor...