ATM'lerden organize soygun!

10 ilde yakalanan ATM farelerinin her hırsızlık olayında yeni bir telefon ve hat kullandığı belirlendi.

Haberler 03.07.2009 - 10:37

ATM'lerden organize soygun!

Denizli'de 3 kişinin ATM soygununda suçüstü yakalanmasının ardından Adana, İstanbul, Kocaeli, Mersin, Aydın, Hatay, Osmaniye, Düzce ve Gaziantep'te operasyon başladı.

Yakalanan 16 kişinin evlerinde yapılan aramada, hırsızlıkta kullandıkları malzemeler, telefonlar, çok sayıda SIM kart ve çeşitli evrak bulundu. Zanlıların, elde ettikleri gelirlerin bir bölümünü başkalarının adına gayrimenkul alarak değerlendirdikleri ortaya çıkarıldı.

Eldiven giyip parmak izi bırakmamaya özen gösteren hırsızlar, kasayı açmaya çalıştıkları sırada DNA testi yapılabilecek izmarit, su şişesi gibi izler bırakmamak için sigara kullanmadıkları ve su içmedikleri tespit edildi. Ayrıca, şebeke üyelerinin suç mahallinde saç örneği bırakmamak için de bere ve bone taktıkları öğrenildi.

ÖZEL KAYNAKÇI VE KLİMACIDAN YARDIM
Hırsızların, ses çıkartmayan özel matkabı yurt dışından getirdikleri, ayrıca kasayı kaynak makinesiyle açarken özel eğitimli kişilerden yardım aldıkları belirlendi. Uzman kaynakçıları çalıştıkları işyerlerinden ayıran şebeke, para kasalarıyla ilgili bilgiyi ise ATM klimalarının bakımını yapan servisteki bir kişiden alıyordu.

ŞİFRELİ DİYALOGLAR
Teknik takip yapılabileceği endişesiyle 15 ile 30 günde bir telefonlarını değiştiren şebeke üyelerinin, her hırsızlık olayında farklı bir hat ve telefon kullandıkları öğrenildi.

Çete üyelerinin bütün bu önlemlere rağmen teknik takibe yakalanmaları olasılığına karşın aralarında şifreli konuştukları belirtildi. Zanlıların, ATM yerine, ''araba'' kelimesini kullandıkları tespit edildi.

Üstten açıp girecekleri ATM için ''sunrooflu araba alacağız'', yakalanan çete üyeleri için ''hastalandı, ameliyata aldılar'' şifresi kullanan örgüt üyeleri, güvenlik açısından zaafı bulunan ve hırsızlık için müsait ATM'leri de ''Araba temiz, güzel. Hemen alabiliriz'' diye anlatıyordu.

SİNYALİ KESİP, KASAYI AÇIYORLAR
Hırsızların ATM'yi soymak için önce bankanın genel müdürlüğü ve güvenlik şirketine giden sinyal kablosunu kestikleri, daha sonra ATM'yi gören bir bölgede saklanarak banka tarafından emniyet birimlerine sinyalin kesildiğinin belirtilmesinin ardından ATM'de kontrol yapan polis ekiplerinin, dış müdahale olmadığını bildirerek makinenin arızalandığını kanaatiyle ayrılmasını bekledikleri tespit edildi.

FARDA KAMERA, ARAÇTA LCD EKRAN
Hırsızların otomobillerinin farlarına koydukları iki kamerayla çevreyi gözetledikleri, aracın içindeki LCD ekrandan polislerin gitmesini izleyip 30 dakika ile 1 saatin ardından hırsızlık girişimine başladıkları  belirlendi.

Hırsızları yaklaşık 6 aydır takip eden polis, bu sürede 10 ATM'den hırsızlık girişimini engelledi.

Sayfa Yükleniyor...