37 yaşındaki Müjdat Altınbıçak, ölü olarak Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi'ne getirildi. Altınbıçak'ın şüpheli ölümü, domuz gribi iddialarının ortaya atılmasına neden oldu.

İlişkili Haberler


Başhekim Doç. Dr. İbrahim Demir, bir basın toplantısı düzenleyerek domuz gribi iddialarını yalanladı.

Demir, ''Tecrübelerimize dayanarak büyük bir ihtimalle bu tür olgularda ölüm nedenleri daha çok ani kardiyaktır. Yani kalbe bağlı ölümdür. Şayet hasta herhangi bir madde kullandıysa, ona bağlı da ölüm olabilir. Akşam yatmış, gece 112 Acil Sağlık ekibi geldiği zaman muhtemelen de ölmüş ve 112 de getirip buraya bırakmış. Kliniğimizde herhangi bir domuz gribi şüphesi, vakası sözkonusu değildir.''

İbrahim Demir, kişide domuz gribi şüphesi olabilmesi için öncelikle domuz gribi ortamıyla teması olması gerektiğine dikkat çekti.

Altınbıçak'ın Antalya'da yaşayan, seyahat etmeyen, kent dışına bile çıkmayan bir kişi olduğunu ifade eden Demir, ''Antalya'da şu ana kadar bir vaka da görülmüş değil. Dolayısıyla bu kişinin böyle bir teması sözkonusu değil. Öncelikli olarak riskli bölgelere bir seyahatinizin, bir temasınızın olması gerek'' dedi.

İbrahim Demir, ''Hastanenize her gün onlarca, yüzlerce hasta geliyor. Neden sadece bu vaka için böyle bir iddia ortaya atıldı?'' şeklindeki sorusuna da şöyle yanıt verdi: ''Bunun nedeni, bazı basın mensuplarının bazı konularda çok duyarlı olması. Her ateş eşittir domuz gribi ya da her ölüm eşittir domuz gribi demek değildir. Bu hasta da genç bir hasta, ani ölüm, şu anda da manşetlerde flaş haber ne var? Domuz gribi var. Dolayısıyla domuz gribi yakıştırması da bu hasta için yapılmış. Gerek enfeksiyon hastalıkları kürsüsü, gerek acil servisteki hastayı değerlendiren ve ilk gelişte yakınlarından bilgi alan doktorlar olarak domuz gribi gibi bir kuşkumuz yoktur.''

Karantina uygulaması için hastanın geçmişiyle alınan bilgilerde kuşku olması gerektiğini belirten Demir, ''Böyle bir kuşku olmadığı için de hastanede karantina sözkonusu değildir'' diye konuştu.

AÜ: Domuz gribinden ölüm yok