2 ve 3 boyutlu tasarım ve görselleştirme yazılımları geliştiricisi Autodesk, BIMWorld, iLogic Technology, Softimage ve ALGOR firmalarının satın alma işlemlerini tamamladı.

Yapı ürün üreticileri için BIM (Building Information Modelling - Yapı Bilgi Sistemleri) içeriği üretimi ve dağıtımı konusunda uzman BIMWorld’ün Autodesk’in çatısı altına alınması ile, Autodesk Seek içeriğinin daha da genişlemesi ve yapı ürün üreticileri ile ilişkinin yoğunluk kazanması hedefleniyor. Analiz ve simülasyon yazılımları sağlayan ALGOR ve iLogic Technology’nin satın alınması ile Autodesk, kullanıcılarına dijital prototiplendirme alanında termal ve sıvı akış analizi gibi yeni simülasyonlarla üretimden önce ürün tasarımlarını optimize etme ve geliştirme imkanı veriyor. ALGOR’un ürün gamının, halihazırda varolan Autodesk portföyüne katılması ile simülasyon kapasitesini arttıran Autodesk, bundan böyle müşterilerine dijital prototiplendirme alanında daha kapsamlı ve kullanıcı-dostu çözümler sağlamayı hedefliyor.

Geçtiğimiz yılın sonunda Softimage firmasını da bünyesine katan Autodesk, medya ve eğlence pazarına yönelik ürün gamına gelişkin 3D yazılımlar ekledi. Bu satın alma ile üretim sürecinin tümüyle dijital olması ve oyun, film ve TV içeriğinin yakınlaşması sağlandı. Softimage ürünlerinin, gerçek zamanlı ve etkileşimli 3D araçlar geliştirme konusunda tamamlayıcı ve hızlandırıcı olması bekleniyor.

Autodesk Türkiye Genel Müdürü Tolunay Tomruk bu gelişmelerle ilgili, “Geçtiğimiz yıl 20’den fazla firmayı satın alan Autodesk, son dönemde BIMWorld, iLogic Technology, Softimage ve ALGOR’u bünyesine katarak müşterilerinin dijital tasarım, analiz, modelleme ve görselleştirme alanında ihtiyaç duyabileceği tüm alanlarda tam ve entegre bir çalışma deneyimi sunmayı amaçlıyor. Yeni satın almalar sonucunda, Türkiye’de de müşterilerimize sunduğumuz ürün gamını genişletmeyi hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.