'Avatar kadar başarılı olacağız'

Hong Kong'un megastarı Chow Yun-fat, başrolünü oynadığı 'Konfüçyüs'ün 'Avatar' kadar başarılı bir film olacağını söyledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 14.01.2010 - 17:13

'Avatar kadar başarılı olacağız'

Hong Kong filmlerindeki ganster rolleriyle ikonlaşan Chow Yun-fat, hükümetin desteğiyle 22 milyon dolara çekilen Konfüçyüs'ün Pekin'deki resmi galası sırasında düzenlenen basın toplantısında Çin alimlerinin geleneksel giysileri içinde yaptığı açıklamada, filmin Çin'de 500 milyon yuandan (73 milyon dolar) fazla hasılat yapmasının beklendiğini belirtti.

Chow, "İki film aynı zamanda gösterilse Avatar'a giden Konfüçyüs'e de gider, Konfüçyüs'e giden Avatar'a da gider. İkisi farklı türden film, ama ikisi de insanlık hakkında" dedi.

Çin'de 22 Ocakta genel gösterime girecek film, Çin'de son yıllarda resmi olarak da canlanan Konfüçyüsçülüğün bir parçası olarak görülüyor.

Kültür Devrimi sırasında resmen kınanan ve binlerce heykeli Kızıl Muhafızlar tarafından kırılan Konfüçyüs'ün heykelleri son yıllarda yaygınlaştı.

Konfüçyüsçü klasik kitaplar üniversitelerde yeniden itibar kazanırken, hapishanelerde mahkumlara Konfüçyüs felsefesi dersleri verildiği belirtiliyor.

Çin hükümeti, yurt dışında Çin dilini ve kültürünü yaygınlaştırmak için 2004 yılında Konfüçyüs Enstitüsü adıyla kültür merkezleri kurmaya başladı.

Sayfa Yükleniyor...