Yönetmenliğini James Cameron'un yaptığı bilim kurgu filmi 'Avatar'ın, gösterimde bulunduğu 17 günde, dünya genelinde bir milyar dolardan fazla gişe hasılatı elde ettiği bildirildi.

İlişkili Haberler


Exhibitor Relations şirketinden Chad Hartigan adlı uzman, filmin ABD ve Kanada'daki hasılatının 350 milyon dolardan fazla olduğunu, dünyanın geri kalanında ise yaklaşık 670 milyon dolar hasılat elde ettiğini belirtti.

Hartigan, hiçbir filmin bu kadar hızlı bir şekilde milyar dolar barajına ulaşmadığını kaydederek, tahminlere göre, filmin gişe hasılatının 4 milyar dolara kadar ulaşabileceğini söyledi.

Aralık ayında gösterime giren film, ilk günlerinde büyük bir başarı yakalamasına karşın, Will Smith'in oynadığı 'I Am Legend'in 77.2 milyon dolarlık ABD rekorunu kıramazken, 3 boyutlu film sektöründe 'Up'ın 68,1 milyon dolarlık rekorunu geçmekle yetindi.

Avatar'ıne n büyük rakibi olarak, aralık ayı sonlarında gösterime giren, Guy Ritchie'nin yönettiği 'Sherlock Holmes' isimli yapım gösteriliyor.

'Titanic', 'Aliens' ve 'Terminator' filmlerinin yönetmeni James Cameron'ın çığır açan filmi Avatar'da, sinema tekniklerinde son teknolojiden hiçbir masraftan kaçınılmadan faydalanıldı. Üç boyutlu olarak da izlenebilen film, Na'vi adlı bir halkın yaşadığı Pandora adlı gezegende geçiyor.