Avcı, Facebook'ta avlandı

Erzincan'da kaçak avlanırken vurduğu yaban keçisiyle çektirdiği fotoğrafları sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta paylaşan avcı, 12 bin lira tazminat ve bin 473 lira da idari para cezasına çarptırıldı.

Anadolu Ajansı 01.12.2011 - 13:40

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün verdiği bilgiye göre, Erzincan'da kaçak avlanan Adem A, vurduğu yaban keçisi ile çektirdiği fotoğrafları kendi adına kayıtlı bir hesapla Facebook'ta paylaştı.

Gelen bir ihbarı değerlendiren Erzincan Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri, bu kişinin kaçak olarak yaban keçisi avladığını tespit etti.

Kaçak avcı Adem A'ya, avladığı yaban keçisi için 12 bin lira tazminat ve ayrıca 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu'na muhalefetten de bin 473 lira idari para cezası kesildi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Avcılık ve Avlak Yönetimi Dairesi Başkanı Cemal Akcan, yaptığı açıklamada, 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu'nun 18 Haziran 2011 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini söyledi.

2011-2012 dönemi Merkez Av Komisyonu kararı gereğince yaban keçisinin koruma altında bulunduğunu ve avlanmasının av turizmi haricinde yasak olduğunu vurgulayan Akcan, av turizmi kapsamında ise kontrollü olarak 8 yaş üstü ve en az 100 cm boynuz uzunluğuna sahip yaşlı, üreme yeteneği düşmüş, hastalıklı, sakat ve şelek erkek bireylerinin avlanmasına izin verildiğini kaydetti.

Akcan, konunun duyarlı vatandaşlar tarafından tespit edilip yetkililere bildirilmesinin memnuniyet verici bir durum olduğunu dile getirerek, ''Kaçak avlanma ile mücadelede ve yaban hayvanlarının korunması hususunda Genel Müdürlük olarak elimizden gelen gayreti göstermeye çalışıyoruz. Çalışmalarımızı yürütürken tıpkı bu olaydaki gibi duyarlı vatandaşlarımızın da yanımızda olduğunu bilmek bizleri daha da mutlu ediyor'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...