Halen Eskişehir Emniyet Müdürü olan Hanefi Avcı 1984 - 1992 yılları arasında Diyarbakır İstihbarat Şube Müdürü olarak görev yaptı. Avcı, savcılara JİTEM hakkında bildiklerini anlattı.

Avcı, ifadesinde JİTEM'in varlığının resmi düzeyde kabul gördüğünü belirtti:
“Diyarbakır’da JİTEM örgüt kurucusu ve üyeleri olan Arif Doğan, Cem Ersever, Aytekin Özer isimli şahıslar ve kod isimleriyle tanıştırıldığını öğrendiğim bir kısım kişilerle karşılaşıyordum. Diyarbakır Asayiş Kolordu Komutanlığı ve Diyarbakır Alay Komutanlığı içerisinde tahsis edilen yerlerde JİTEM levhaları bulunmaktaydı. Hatta bu şahıslar ile ilde yapılan muhtelif asayiş değerlendirmelerine JİTEM Komutanlığı görevlileri sıfatıyla katılmaktaydılar”

JİTEM'in öne çıkan subayının faili meçhul bir cinayet sonucu öldürülen Binbaşı Cem Ersever olduğunu kaydeden Hanefi Avcı Ersever'in HADEP binasına yönelik eylemini kendisinin önlediğini belirtti.

Avcı, "İtirafçı Abdülkadir Aygan ve birkaç kişi ile yanıma gelen Cem Ersever, HADEP binasında açlık grevi olduğunu, bina önündeki polisleri çekmemi, bir şeyler düşündüklerini söyledi. Ben de bir saat yaptığının yanlış olduğunu anlattım. Boğazına kadar bu işe battığını, yardım etmeyeceksem karışmamamı, bu saatten sonra geri duracak halinin olmadığını söyledi. HADEP binasına bir şey yapılmasına engel oldum." dedi.

JİTEM'in yasadışı öldürme olaylarına karıştığını öne süren Hanefi Avcı, ifadesinde JİTEM'in karışmış olduğunu düşündüğü yasadışı faaliyetlerini de şöyle sıraladı:
"JİTEM adına yasadışı olarak öldürme, kaçırma gibi bir kısım faaliyetlerin bu işleri yapan kişilerin üslerinin denetimi ve bilgisi dahilinde olmadan işlenmesi söz konusu olamaz. Ancak somut bilgim yoktur. Davranış tarzları, bölgedeki güvenlik görevlileri tarafından kabul görüyordu.

Ersever ve ekibinin yapmış olabileceğini tahmin ettiğim, baro başkanın arabasına bomba konulması, Yeni Ülke gazetesinin yakılması, Aydınlık ya da benzer bir derginin basılarak bir kişinin öldürülmesi ve HADEP İl Başkanı Vedat Aydın’ın kaçırılıp öldürülmesi olayıdır."