Avcı’ya Orakoğlu’na hakaretten dava

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Hanefi Avcı hakkında, ''Haliç'te Yaşayan Simonlar'' adlı kitabında, eski İstihbarat Daire Başkanı Orakoğlu'na ''yayın yoluyla hakarette bulunduğu'' iddiasıyla dava açtı.

Anadolu Ajansı 16.12.2010 - 11:06

Ankara Cumhuriyet Savcısı Kürşat Kayral tarafından açılan davanın iddianamesinde, eski İstihbarat Daire Başkanı Bülent Orakoğlu'nun avukatı tarafından savcılığa sunulan suç duyurusu dilekçesinde, ''28 Şubat'' döneminde, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı yapmış olan Orakoğlu hakkında, tutuklu emniyet müdürü Hanefi Avcı'nın ''Haliç'te Yaşayan Simonlar Dün Devlet Bugün Cemaat'' adlı kitabında, küçük düşürücü, kişilik haklarını zedeleyecek tanımların yapıldığının ileri sürüldüğü aktarıldı.

İddianamede, Avcı'nın talimat yoluyla alınan savunmasında ise ''suçu kabullenmeyerek, atama prosedürünün eleştirildiğini, kesinlikle aşağılama, onur ve şerefe zarar verecek ifadeler kullanmadığını, Bülent Orakoğlu'nun her zaman yanında olduğunu'' belirttiği anımsatıldı.

Şikayetçi Orakoğlu hakkında kullanılan ibareler ve yapılan yorumlar ile görevinden dolayı küçük düşürücü değer yargılarının kullanıldığı ve yazıyı hukuka uygun hale getiren eleştiri sınırlarının aşılarak kişilik haklarına saldırı niteliğine dönüştürüldüğü ileri sürülen iddianamede, olaylar ile olayların anlatılışı arasındaki düşünsel bağın, öz ile biçim arasındaki dengenin bozulduğu savunuldu.

İddianamede, Avcı'nın, ''yayın yoluyla hakaret'' iddiasıyla 1 yıldan 2 yıl 4 aya kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ne sunulan iddianamenin kabul edildiği, Avcı'nın yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacağı öğrenildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...