‘Avi’nin kumar parası İsrail’e

İstanbul’da "Avi" isimli programla sanal ortamda kumar oynattığı iddia edilen 7 kişi gözaltına alındı. Ayda 50 milyon lira kazanan zanlıların, paranın bir kısmını İsrail'deki merkeze aktarıldığı iddia edildi.

Anadolu Ajansı 06.12.2010 - 17:00

Mart ayından itibaren çalışma yürüten İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin Şişli ve Beşiktaş'ta belirlenen 5 adrese düzenlediği 10 operasyonda, 'Avi' diye anılan özel bir programla internet üzerinden kumar oynatıldığı belirlendi.

Yapılan teknik ve fiziki takip ile geniş çaplı inceleme ve araştırmalar sonucunda bu programın 'Avi' lakaplı İsrail vatandaşı Avraham T. tarafından üretildiği, kumarhanelerdeki bilgisayarlara yüklenerek kullanıldığı, işletme sahiplerine başka bir programın kullanılmayacağına dair yemin alınarak verildiği tespit edildi.

Bunun üzerine düzenlenen eş zamanlı operasyonlarla 3 Aralık Cuma akşamı İsrail vatandaşı Avraham T. Levent'te bir alışveriş merkezindeki ''Gymon elektronik atari yazılımı şirketi''nde, diğer 6 kişi de belirlenen adreslerde gözaltına alındı.

Operasyonlarda, hard diskleri bulunmayan 'Tin Client' tipi 82 bilgisayar, 1 adet pos cihazı, çok miktarda oyun pulu, İbranice olarak yazıldığı belirtilen ve karşılarında para miktarlarının da yazılı olduğu isim listesi, banka hesap cüzdanları, havale talimatları ele geçirildi.

Şüphelilerin, uluslararası bağlantılı olduğu, 5 kumarhaneden ayda yaklaşık 50 milyon TL topladıkları ve düzenli bir şekilde bu paradan İsrail'deki merkeze de aktarıldığı ileri sürüldü.

Şüpheli Avraham T'nin toplanan paranın yüzde 25'ini aldığı, ürettiği sistemin Kıbrıs'taki bazı kumarhanelerde de kullanıldığı bildirildi.

Emniyette işlemleri tamamlanan 7 zanlı Şişli Adliyesi'ne sevk edildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...