AVM'ye 'otopark' cezası

Twitter'dan gelen şikayeti değerlendiren İBB Beyaz Masa Birimi, bir alışveriş merkezinin otoparkına, park süresi 3 saati doldurmayan vatandaştan alınan 5 liralık otopark ücreti nedeniyle 582 lira idari para cezası uyguladı.

Anadolu Ajansı 01.03.2013 - 13:30

AVM'ye 'otopark' cezası

Levent'te bir kişinin, alışveriş merkezinin (AVM) otoparkında aracını 2,5 saat park edip, çıkarken kendisinden alınan 5 lira ücretin yasal olup olmadığını İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Beyaz Masa'nın ''ibbbeyazmasa'' Twitter hesabına tweet atarak sorması üzerine, konu değerlendirmeye alındı.

Beyaz Masa, tweet'le gelen şikayeti İBB Zabıta Daire Başkanlığı Zabıta Destek Hizmetleri Müdürlüğü'ne iletti.

582 LİRA CEZA KESİLDİ
Muhtelif tarihlerde Tüketici Hakları Zabıta Amirliğince denetlenen söz konusu AVM'nin otoparkı, ilgili şikayet üzerine tekrar denetlendi. Belediye ekipleri, bu şikayete ilgili olarak AVM'nin otoparkına 582 lira idari para cezası uyguladı.

İlgili AVM'nin otoparkına bugüne kadar 40 bin 174 lira ceza işlemi uygulandığı da belirtildi.
        
0-3 SAAT ÜCRETSİZ
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Tüketici Hakları Zabıta Amirliği'nce, Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) alışveriş merkezlerinin otoparklarına ilişkin aldığı karara istinaden, 0-3 saat ücretsiz olarak hizmet vermeyenlere düzenli olarak tespit tutanağı tutularak cezai işlem uygulanıyor. Bu saat dilimine uyanlar ise, 'tarifelerinin devamını' İBB Emlak Müdürlüğü'nün belirlemiş olduğu otopark ücret tarifesine göre belirlemek zorunda kalıyor.

ENGELLİLERE AYRICA YER TAHSİSİ ZORUNLULUĞU
Öte yandan engelliler için herhangi bir farklı fiyat uygulaması bulunmuyor, sadece engellilere ayrıca yer tahsisi yapılması zorunluluğu bulunuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...