Avrasya Üniversitesi'nde yangın

Trabzon'un Yomra ilçesindeki Avrasya Üniversitesi'nde henüz bilinmeyen nedenle çıkan yangın, itfaiye ekiplerince söndürüldü. Yangında, can kaybı ve yaralanan olmadı.

DHA 12.03.2019 - 10:14 | Son Güncelleme : 12.03.2019 - 10:36

Avrasya Üniversitesi'nde yangın

Trabzon'un Yomra ilçesi Sancak Mahallesi Hükümet Caddesi'nde yer alan Avrasya Üniversitesi'nin kantin ve mutfak bölümünde saat 09.00 sıralarında henüz bilinmeyen nedenle yangın çıktı.

Alevler bir anda yalıtım kaplı olan yerleşke binasının dış cephesini sardı. Yangın sırasında derste olan öğrenciler, akademisyenler ve çalışanlar yangın butonuna basılıp alarm verilmesiyle tahliye edilirken, olay yerine çok sayıda itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi.

Yangın, itfaiye ekiplerinin yoğun müdahalesiyle söndürüldü. Öğrencilerin korku ve panik yaşadığı yangında, itfaiye ekipleri soğutma çalışmaları yaptı. Büyük çapta hasara neden olan yangınla ilgili soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Yomra Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu, yangının söndürüldüğünü belirterek, "Üniversitenin Yomra yerleşkesindeki mutfak ve kantinin yer aldığı bölümde yangın başladı. Nedeni henüz belli değil, elektrik kontağı kaynaklı olabilir. Yangın, binanın dış cephesinin de izolasyon malzemesi olduğu için hızla büyüdü. O sırada derste olan öğrenciler ve binadakiler hemen tahliye edildi. Olayın sevindirici yanı, herhangi bir can kaybı ve zehirlenme söz konusu olmayışıdır. İtfaiye ekiplerimizle birlikte yangın kontrol altına alındı. Maddi hasar oluştu. Konu her yönüyle araştırılıyor" dedi.

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu da, yangının sabah saatlerinde Avrasya Üniversitesi Erdoğan Bayraktar Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi'nde çıktığını, öğrencilerin ve öğretim görevlilerinin hızlıca tahliye edildiğini belirterek, "Yangında herhangi bir yaralanma ve bir dumandan etkilenen olmadı. Öğrenciler, akademisyenler hızlıca tahliye dildi. Ekiplerimiz müdahalesiyle yangın kontrol altına alındı" diye konuştu.

YOMRA BELEDİYE BAŞKANI NTV'DE YANITLADI: CAN KAYBI VE YARALANAN OLMADI (VİDEO)

''YANGIN ÇIKTIĞINDA 7. KATTAKİ SINIFTA DERSTEYDİK"

Erdoğan Bayraktar Mimarlık-Mühendislik Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Tevfik Mutlu Kumantaş, yangın sırasında 7. kattaki sınıfta derste olduklarını belirterek, "Ders sırasında ufak bir duman fark ettik ve yangın ihtimali olabileceğini düşündük, hemen peşinden şalteri kapatarak emniyete almak istedik" dedi.

Okulu 1 ila 5 dakika arasında boşalttıklarını anlatan Kumantaş, "Tüm arkadaşlarımız güvende olacak şekilde okulumuzu boşalttık. Tüm arkadaşlarımız sağ ve salim, arkadaşlarımızın iyi olduğuna seviniyorum. Diğer sorunların kısa zamanda düzeltileceğine inanıyorum" ifadelerini kullandı.

ÜNİVERSİTENİN MÜTEVELLİ HEYETİ BAŞKANI ÖMER YILDIZ'DAN AÇIKLAMA

Avrasya Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ömer Yıldız ise, yangının meydana geldiği Avrasya Üniversitesi Yomra Yerleşkesi'ndeki Erdoğan Bayraktar Mühendislik-Mimarlık Fakültesi önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, yangın haberini Pelitli Yerleşkesi'nde bulunduğu sırada 09.00 civarında aldığını belirtti.

Yaklaşık 8 dakikada olay yerine geldiğinde binanın tamamen tahliye edildiğini ve gerekli tedbirlerin alındığını gördüğünü anlatan Yıldız, "Esasında bina içerisinde yangın çıkmadı, binanın dışından yangın çıktı, ilerledikçe de çatı kadından aşağıya doğru inmeye başladı. Dolayısıyla bina içerisinde bir sıkıntı olmadı, ne öğrencilerimize ne personelimize zarar gelmedi, malzemelerde de fazla bir zarar olmadı ama binanın dış cephesinin dörtte birinde zarar oldu" diye konuştu.

Yıldız, üniversiteyi kuran kişi olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Binanın yapımında olan bir kişiyim, bu binada böyle bir şey olması beni son derece üzmüştür. Sevindiğim taraf ise ne öğrencilerimize ne de personelimize zarar gelmedi. Bu da binamızın teknik şartlara uygun yapıldığını gösterir ancak dış cephe malzemesinde sıkıntı var mı yok mu, onu bilemiyorum, teknik araştırma sonucu ortaya çıkacak ama dediğim gibi yangın binanın dışında çıktı, içinde herhangi bir şey olmadı. Velilerimiz, öğrencilerimiz rahat olsunlar, eğitime herhangi bir ara vermiyoruz, yarın sabah diğer yerleşkelerimizde eğitime devam edeceğiz. Bu binayı da en kısa sürede eskisinden daha güzel yapmak için gayret sarf edeceğiz, bir sıkıntı olmayacak. Hem velilerimize hem öğrencilerimize geçmiş olsun diliyorum."

Sayfa Yükleniyor...