Avrupa Birliği'nin 2006'da kabul ettiği, İnternet Servis Sağlayıcıları (İSS) ve arama motorlarının kaydettikleri verilerin adli soruşturmalarda kullanılmak üzere belirli bir süre saklamalarını öngören Veri Alıkoyma Direktifi'ni (Data Retention Directive) yasa olarak kabul etmeyen İsveç, dava ediliyor.

İlişkili Haberler


Kullanıcıların kişisel bilgilerini altı aydan iki yıla kadar saklamayı zorunlu tutan direktif, AB'ye üye ülkelerin en geç bu yılın Mart ayında yasalaştırılmasını zorunlu kılıyordu.

Direktife göre, kullanıcıların IP adresleri ve bu IP adresleriyle ilişkilendirilmiş kimlik bilgilerinin adli soruşturmalarda kullanılmak üzere saklanması, ve talep edildiğinde ibraz edilmesi gerekiyor.

İsveç gazetesi Svenska Dagbladet'in haberine göre, İsveç hükümeti direktif doğrultusunda hazırlanan bir yasayı önümüzdeki iki ay içinde yürürlüğe koyacak. Ancak, hükümet son tarihin Mart ayı olduğu AB tarafından kesin bir dille belirtildiği halde, direktifi neden uygulamadığı konusunda bir açıklama yapmıyor.

İsveç'in hazırladığı yasanın içeriği henüz bilinmiyor, ancak ülkede 1 Nisan'da yürürlüğe giren IPRED isimli telif hakları kanunu, Avrupa Birliği'nin telif hakkı sahiplerine İnternet kullanıcılarının kimlik bilgilerini sorgulama izni tanıyan direktifi nedeniyle yürürlüğe konmuştu.

IPRED'in yürürlüğe konulmasıyla birlikte, İsveç'in en büyük İSS'lerinden Tele2, Bahnhof ve All Tele, bu yasa nedeniyle kullanıcılarının IP bilgilerini belirli periyodlarla silerek, onlara tam anonimite sağlayacağını belirtmişti.