Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yurtdışı Vatandaşlar Danışma Kurulu toplantısında konuştu.

İlişkili Haberler


Başbakan Erdoğan, konuşmasında Avrupa Birliği Parlamentosu'nun Taksim Gezi Parkı olayları nedeniyle aldığı kararı bir kez daha sert sözlerle eleştirdi.

Erdoğan, Gezi Parkı protestolarını kast ederek son dönemde Türk demokrasisi ve ekonomisinin önemli bir sınavdan geçtiğini de söyledi.

Başbakan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

''Kimi uluslararası medya kuruluşları olayları anlamadı, dinlemedi. Hükümetin samimiyetini gören kardeşlerimiz süreç boyunca desteklerini esirgemediler. Nereden nereye geldiğimizi çok iyi görmemiz gerekiyor.

'TÜRKİYE ARTIK GÜNDEM BELİRLEYEN ÜLKE'
Türkiye öyle bir ülkeydi ki uluslararası medya ve bazı kuruluşlar Türkiye üzerine senaryolar yazıp bunları da başarıyla uygulayabiliyorlardı. Artık gündemi belirlenen bir Türkiye değil, gündem belirleyen bir Türkiye var.

'TUZAKLARA RAĞMEN YÜZDE 3 BÜYÜDÜK'
Avrupa ekonomisi daralırken bütün tuzaklara, tezgahlara rağmen Türkiye ekonomisi 2013'ün ilk çeyreğinde yüzde 3 büyüme kaydetti. Bütün dengeleri sarsılmış olan bir ekonomiyi devraldık, en sarsılmaz ekonomilerinden biri haline getirdik. Geçmişte, Tokyo Borsası, New York Borsası, deyim yerindeyse hapşırsa, Türkiye ekonomisi zatürre olurdu. Ama şu anda, tüm dünya, tüm gelişmiş ekonomiler, 4 yıldır çok ağır bir kriz yaşarken, Türkiye ekonomisi istikrarla büyüyor, gelişiyor, ilerliyor.

'TÜRKİYE DEMOKRASİSİ HEDEF ALINDI'
Son olaylarda, sadece içeride ve dışarıdaki dostlar değil, Türkiye’nin ekonomisi, Türkiye’nin demokrasisi de çok önemli bir sınavdan geçti. Bu olaylar, doğrudan doğruya Türkiye ekonomisini, doğrudan doğruya Türkiye demokrasisini hedef alıyordu. Ama, kurduğumuz sağlam temel sayesinde, üzerine inşa ettiğimiz sağlam yapı sayesinde, ne ekonomimiz, ne demokrasimiz, bu saldırılardan yara almadı.

Büyük devlet, büyük idealleri olan devlettir. Büyük devlet, hakkı savunan, haklının yanında duran, mazluma, mağdura sahip çıkan devlettir. Ama en önemlisi, büyük devlet, kendi vatandaşına, akrabasına, dostuna ve kardeşine sahip çıkabilen devlettir.

Türkiye, işte bunu yapmaya başlamıştır. Demokrasisinden, ekonomisinden, aktif dış politikasından güç alan Türkiye, yeryüzüne dağılmış vatandaşlarına, dost, kardeş ve akrabalarına el uzatmaya, onların hakkını en güçlü şekilde savunmaya başlamıştır. Bayrağımız dünyanın her yerinde gururla dalgalanıyor, Türkçe uluslararası bir dil olarak ilgi görüyor. Türkiye'nin imajını daha da güçlendireceğiz.

'GAZİ MUSTAFA KEMAL OLMALISINIZ'
Her biriniz kendi alanınızda birer Fatih'siniz. Gönüller kazanmak için ter döken birer akıncı, birer öncüsünüz. Yaşadığımız çağ, gönüllerin fethedilmesinin çok büyük önem arz ettiği bir çağ.

Her biriniz kendi alanınızda Cumhuriyet'in banisi (kurucusu) gibi Gazi Mustafa Kemal olmalısınız. Bugün sahip olduğumuz güç ve büyüklük hiç kuşkusuz içeriden yaptığımız çalışmalar kadar dışarıdan yapılan çalışmaların da bir ürünüdür.

'BUNLAR ŞAŞIRMIŞ'
Son Avrupa Birliği Parlamentosu'nda alınan kararı görüyorsunuz. Bunlar şaşırmış, bunlarda ahde vefa yok. Sizin bizim hakkımızda böyle bir karar alma hakkınız var mı? Yunanistan’da neler oluyor? İngiltere'de, Fransa'da, neler oluyor? Sen bunlara sessiz kalacaksın. Türkiye'de antidemokratik bir eylem yapılacak bununla ilgili kalkacaksın koruma-kollama görevini yapan güvenlik güçlerine karşı karar alacaksın.

'BÖYLE BİR AVRUPA BİRLİĞİ PARLAMENTOSU'NU TANIMIYORUM'
Sizin demokrasiye saygınız yok. Sizin özgürlük tanımınız farklı. Başkalarının özgürlük alanlarına saldıranlara siz destek çıkıyorsunuz. Bu kararı alanların, şu anda oturduğu yer burasıdır. Benim özgürlük alanıma saldırana sahip çıkana ben karşıyım. Böyle bir Avrupa Birliği Parlamentosu'nu ben tanımıyorum.''

CNN INTERNATIONAL'A TEPKİ
Başbakan Erdoğan, CNN International kanalının, dün İstanbul'da düzenlenen AK Parti mitingine ait görüntüleri, hükümete karşı olanların gösterisi şeklinde yayınlamasına tepki göstererek, "Enteresandır, CNN bakın ne geçiyor; 'Türkiye hükümetine karşı protesto mitingi' diyor. Düşünebiliyor musunuz, CNN'in yayını bu. Ondan sonra utanmadan sıkılmadan karşı ataklar gelince bir iki saat önce bunu siliyor" dedi.