"Avrupa koruyor, Türkiye sessiz..."

Yeni Avrupa Komisyonu "Orkinos Yasağı"nı destekliyor...

24.02.2010 - 13:39

"Avrupa koruyor, Türkiye sessiz..."

Greenpeace'den yapılan yazıla açıklamada şu sözlere yer verildi:

Yeni yönetimle birlikte Avrupa Komisyonu, orkinosların Tehlike Altındaki Canlı Türleri Listesine alınmasını desteklerken, en fazla yasadışı faaliyet gösteren ülkelerden biri olan Türkiye sessizliğini koruyor.

Aylarca süren açmazdan sonra, Avrupa Komisyonu, AB’ye uluslararası mavi yüzgeçli orkinos ticaretini durdurma önerisini desteklemesi için çağrıda bulundu. AB Çevre Komisyonu Delegesi Janez Potočnik, orkinosların AB desteği ile CITES’in (Tehlike Altındaki Canlıların Uluslararası Ticareti Konvansiyonu) Apendix 1 listesine girmesini öneren teklifi gündeme getirdi.

Greenpeace AB Denizler Politikası Direktörü Saskia Richartz: “Delege Damanaki’nin getirdiği taze yaklaşım bizi cesaretlendiriyor. Ufuktaki büyük AB balıkçılık politikası reformu ve Komisyonun balıkçılık departmanının bu U-dönüşü, umuyoruz ki orkinoslar konusunda gerçekleşecek güzel gelişmelerin bir işaretidir. Orkinoslar için şimdi veya asla! Çünkü bu noktadan sonra herhangi bir geri adım, bu canlıların kurtuluşunu tehlikeye atacak. Bir sonraki adım, AB ülkelerinin ticaret yasağı konusundaki desteği onaylaması olmalıdır” dedi.

Ancak, Komisyon’un teklifi uluslararası ticaret yasağına geçiş için bazı koşulları da içeriyor. Ortak düzenlenen basın açıklamasında Delege Potočnik ve Damanaki ICCAT'e (Uluslararası Atlantik Orkinoslarını Koruma Komisyonu) 2010 sonuna kadar “son bir şans” verilmesi gerektiğini açıkladılar.

Ritchartz bu açıklamayla ilgili ise şunları söyledi: “Komisyonun önerdiği gibi ICCAT’e bir şans daha verilmesi son derece absürd bir durum. Herşeyden önce bu canlıların neredeyse yokolmasına ICCAT'in kötü yönetimi neden oldu. AB söz konusu uluslararası ticaretin durdurulmasını uygun bulmuştur, bundan sonra beklemenin hiçbir anlamı yoktur ve hemen eyleme geçilmelidir.”

Akdeniz'in en değerli türlerinden olan mavi yüzgeçli orkinosların neslinin tamamen tükenmesini önlemek için tek yolun ticaretin durdurulması olduğunu söyleyen Greenpeace Akdeniz Denizler Kampanyası Sorumlusu Banu Dökmecibaşı da şunları ekledi: “Söz konusu önerinin önündeki en büyük engellerden biri olan AB Komisyonu bile CITES'e desteğini açıkladı. Bilimsel tavsiyeleri uygulamak bir yana, en fazla yasadışı faaliyet gösteren ülkelerden biri olan Türkiye, hala bu türü korumak için bir adım atmıyor. Türkiye'nin de acilen CITES'e getirilen öneriyi desteklediğini açıklamasını istiyoruz”.

Greenpeace, 2006 yılından beri tespit ettiği yasadışı faaliyetleri raporlayarak bu balıkçılığın durdurulmasını talep ediyor. Geçtiğimiz yıl, ICCAT'e bağlı gözlemciler tarafından hazırlanan raporda Türkiye'nin komisyonun belirlediği kuralların neredeyse hiçbirine uymadığı belirtilmişti.

CITES toplantısı Doha, Katar’da 13-25 Mart tarihleri arasında düzenlenecek. AB’nin, mavi yüzgeçli orkinoslar konusunda, CITES toplantısından önce, sunduğundan daha resmi bir duruş benimsemesi bekleniyor.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...