Veysi Kaynak: Avrupa, soykırımı icat eden bölgedir

Başbakan Yardımcısı Kaynak, "Avrupa, dünyaya soykırımı icat eden bir bölgedir. Bizim ecdadımız asla soykırımla anılmamıştır" dedi.

Anadolu Ajansı 15.03.2017 - 11:57 | Son Güncelleme : 15.03.2017 - 12:54

Veysi Kaynak: Avrupa, soykırımı icat eden bölgedir

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün organizasyonunda Kahramanmaraş'ta bölge illerinden gazetecilerin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda konuştu.

"KOCA BİR YALAN"

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin, doğrudan milletin seçtiği, doğrudan hükümeti milletin oluşturacağı bir sistem olduğuna dikkati çeken Kaynak, güven oyununun bizzat millet tarafından verildiğini belirtti.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle ilgili doğru olmayan bazı bilgilerin kulaktan kulağa yayıldığına işaret eden Başbakan Yardımcısı Kaynak, "Meclis, Cumhurbaşkanı tarafından istendiğinde feshedilecek. Bu koca bir yalan. Meclis, İstiklal Harbi'nde, Yunan ordularının top seslerine rağmen feshedilememiştir. Meclis 15 Temmuz akşamı, asker kıyafeti giymiş teröristler tarafından, uçaklarla bombalanırken feshedilememiş, kapatılamamıştır. Meclis asla feshedilemez" değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin bazı özelliklerini aktaran Kaynak, şöyle konuştu:

"Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi kendi içerisinde denge fren sistemi oluşturan bir sistemdir. Şimdiki anayasanın 104'üncü maddesi cumhurbaşkanlığının yetkilerini uzunca bir maddeyle sayar, 1,5 sayfa yetkisi var ama vatana ihanet dışında hiçbir sorumluluğu yok. Vatana ihanetin de tarifi yok. Vatana ihanet ettiği iddiasıyla bir cumhurbaşkanının usulu orada belirlenmiş değil. Getirilen sistem, cumhurbaşkanını tam sorumlu hale getirmektedir. Kime karşı Biz inananlar için zaten her yaptığımızdan sorumluyuz. Çünkü bir sorgu gününün olduğunu biliyoruz. Ama yeni sistemle ayrıca cumhurbaşkanı hükümete karşı sorumludur. Evet meclis soruşturması, yazılı soru devam ediyor. Cumhurbaşkanı, yargıya karşı sorumlu. Artık yargılanabilecek bir cumhurbaşkanlığı sistemi Türkiye'de ilk kez hayata geçirilecek."

Yeni sistemde cumhurbaşkanının millete karşı sorumlu olduğunu ve bizzat millet tarafından seçildiğini anlatan Kaynak, isterse 5 yıl sonra yeniden aday olabileceği için milleti asla yok sayamayacağına işaret etti.

Türkiye'de son yıllarda büyük hadiselerin yaşandığını anımsatan Kaynak, "Gezi olaylarından bu yana düşünün, Türkiye büyük olaylardan geçti. Gezi olayları bir kalkışmaya çevrilmek istendi. Sonra 17-25 Aralık darbe girişimi başladı. Hakim savcı başladı, milletin yarısından çoğunun oyunu almış hükümeti devirmeye çalıştı. Diyarbakır ve civarında kalkışmaya çağrılan olaylar oldu. Yasin Börü gibi masumları hatırlayın. 15 Temmuz'u da unutmayın. Bizi 7 yıl yöneten cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer sağ mı? Ülke bu kadar sorunla karşı karşıya kalmışken, Ahmet Necdet Sezer'in bu ülkenin insanına söyleyecek bir sözü olamaz mı Olamaz çünkü onu millet seçmemişti. Çünkü o millete hesap vermek zorunda değildi" diye konuştu.

Türkiye'de kim ne derse desin özgür basının olduğunu vurgulayan Kaynak, şöyle devam etti:

"AK Parti bir yandan da basının önündeki engelleri kaldırarak bugünlere gelmiştir. Türkiye'de özgür basın var ama Türkiye'de hiçbir basın mensubu, basın mensubu sıfatıyla terör örgütlerinin üyeliğini, maşalığını ve teröristlik yapmaya hakkı yoktur. Türkiye'de tutuklu gazeteci yoktur. Türkiye'de tutuklu suçlular vardır. Kim tarafından tespit edilmiştir, tabii ki mahkemeler tarafından. Bunların içinde banka soyguncuları var, gasp eden var, terör örgütü mensubu olduğu net olarak tespit edilen ve tabii ki kendini gazeteci diye tanıtan insanlar var. Son hadiseler de göstermiştir ki bize hiç kimse özgürlük dersi vermesin bize. 'Basın özgürlüğü Türkiye'de uygulanmıyor' diye sorgulanırken, Almanya, Hollanda ve AB tarafından. Son dönemde yaşanan rezalet tüm dünyanın gözü önündedir. Basın özgürlüğü aslında ifade ve haber alma özgürlüğünün birer parçasıdır.

Şimdi düşünebiliyor musunuz, medeniyetin beşiği olan Avrupa, insan hakları, özgürlükler ve demokrasi üzerinde yükselen Avrupa, dini sembollerle insanların çalışmasının engellenebileceğine hükmetti. Dünya diplomatik pasaport sahibi bir kadının kendi ülke toprağı sayılan konsolosluğa girmesi, atlarla, itlerle engellenmesine şahitlik etti. Bugün gazetelerde var. Adeta dünyanın en azılı teröristi yakalanmış gibi fotoğraflar yansıdı. Yine basın mensuplarına teşekkür ediyoruz. O fotoğraflara ibretle bakmakta dünya. Dünyaya ırkçılığı, faşizmi, Nazizmi, her türlü kötülüğü, sosyalizmi, komünizmi ne kadar kötülük varsa, ne kadar insanlığın felaketine yol açan şey varsa bunları hediye eden Avrupa, şimdi de İslam düşmanlığında başı çekmektedir."

"ECDADIMIZ SOYKIRIMLA ANILMAMIŞTIR"

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Türkiye'nin terörle mücadele ettiğini belirtti.

"Bize, terörle mücadele eden Türkiye'ye 'terörle mücadele yasanızı gevşetin' diyen Avrupa, kendisi bizzat demokratik değerleri ayak altına almakta, demokrasi için oralarda olan Türkiye'nin sivil toplum kuruluşlarına, milletvekillerine, bakanlarına terör estirmektedir. Avrupa, dünyaya soykırımı icat eden bir bölgedir. Bizim ecdadımız asla soykırımla anılmamıştır" diyen Kaynak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"600 yıl 3 kıtada yönetim sağlayan ecdadımız asla soykırım yapmamıştır. Asla emperyalist olmamış, kültür emperyalizmine, diline, inancına, ırkına müdahale etmemiştir. Osmanlı'nın hüküm sürdüğü topraklarda halen insanlar kendi dilleriyle konuşmaya, kendi kültürlerini yaşatmaya devam etmiştir. Şimdi bakıyorsunuz, dini sembol sayılacak şeylerle çalışamazsınız diyorlar. Avrupa için Orta Çağ karanlığına gidişin ilk adımları atılmıştır. Bilim adamları karşısında engizisyon mahkemelerini bu millet kurmadı. Galileo'yu idama bu millet göndermedi."

Sayfa Yükleniyor...