Avrupa'da bir milyon yıllık taş balta bulundu

İspanya'nın güneyinde, 70'li yıllardaki kazılarda bulunan taş baltaların yaklaşık bir milyon yıllık olduğu belirlendi.

Nature adlı dergide yayımlanan ve ABD'nin prestijli Berkley Üniversitesi Jeokronoloji Merkezi tarafından yapılan araştırmada, bugüne kadar Avrupa'da bulunan taş baltaların 500 bin yıllık olduğu, İspanya'nın La Solana del Zamborino ve Estrecho del Quipar kazılarında bulunan baltaların ise 760 bin yıl ila 900 bin yaşında olduğu belirtiliyor.

Yazıda, Afrika'da bir buçuk milyon yıllık baltaların bulunduğu, bu buluşun Paleolitik dönemde büyük bir teknolojik sıçrama meydana geldiği ve baltaların sahiplerine daha fazla hayatta kalma şansı verdiğini gösterdiği ifade ediliyor.

Makalede, İspanya'da bulunan taş baltaların da yaklaşık bir milyon yıllık olmasının, Afrika ve Avrupa'da aynı dönemlerde insanların balta kullanmaya başladığını gösterdiği kaydediliyor.

Baltaların yaşı, araştırmayı yapan Gary Scott ve Luis Gilbert adlı bilim adamları tarafından "magnetostratigrafi" adlı teknikle belirlendi.

Araştırmacılar, kullandıkları teknik sayesinde, bu taş baltaların dünyanın kutup magnetik alanındaki son değişim olan 780 bin yıl öncesine, yani üst Pleistosen dönemine ait mineral unsurlar içerdiğini tespit etti.

Bilim adamları, "Üst Pleistosen döneminde kutup alanı ters. O dönemde pusula olsaydı, iğnesi kuzeyi değil güneyi gösterirdi" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...