Avrupa'da ilk 5'te

Gayrimenkulde gelişme beklentilerinde Avrupa'nın en popüler şehri olan İstanbul, mevcut gayrimenkul yatırımlarında 4. sırada gösterildi.

Haberler 20.02.2013 - 16:38

Avrupa'da ilk 5'te

PwC ve Urban Land Institute(ULI) işbirliği ile gerçekleştirilen ve gayrimenkul sektöründeki son gelişmeleri içeren 'Gayrimenkulde Gelişen Trendler Avrupa 2013'  raporunun sonuçları açıklandı.

Rapora göre,  İstanbul mevcut gayrimenkul yatırımlarıyla Avrupa'nın öne çıkan ilk 27 şehri arasında 4. sırada yer aldı.  İlk beşin içindeki diğer şehirler 'güvenli limanlar' olarak yatırımcıları çekerken; Avrupa'nın ticari gayrimenkul sektörü Alman şehirlerinin hakimiyeti altında.

Katılımcıların 2013 piyasa performansına dair beklentileri esas alınarak Avrupa genelindeki 27 şehrin sıralama tablosunda başı çeken Münih'i, ikinci sıradaki Berlin ve beşinci sıradaki Hamburg yakından takip ediyor.

Yatırımcılar bu şehirlerden her birinin güçlü yerel mikro-ekonomik ortamından ve esnek emlak piyasası koşullarından cesaret alıyor.

İSTANBUL 'GELİŞİM FIRSATLARI' SUNUYOR
Alman şehirleri Münih, Berlin ve Hamburg'un yanı sıra Londra ile birlikte ilk 5 içinde yer alan İstanbul, geçtiğimiz yıla göre daha az puan alsa da 'fırsatlar açısından önemli' olması nedeniyle katılımcılar arasında popüler olmaya devam ediyor.

İstanbul'un bu sonuçları almasının başlıca nedeni; heyecan verici gayrimenkul potansiyeli, 'nin Çin'e rakip olacak seviyedeki ekonomik büyüme performansı ve genç nüfusu nedeniyle önümüzdeki dönemde 'gelişim fırsatları' sunması olarak ortaya çıktı.  

En kötü performans gösteren şehirler ise Atina, Lizbon, Dublin, Madrid ve Barselona gibi Euro Bölgesi krizinin kalbinde yer alan veya 2008 yılındaki finansal erimenin sonuçlarıyla başa çıkmaya çalışan ülkeler.

Mevcut gayrimenkul yatırımları için öne çıkan 10 Avrupa şehri:


Sayfa Yükleniyor...