'Avrupa'da yoksulluk ve rüşvette birinci ligdeyiz'

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'a seslenerek, "Gel karşıma. 'Efendim ben niye onun karşısına çıkayım. Ben birinci ligdeyim' diyor. Türkiye'yi bütün Avrupa'da rüşvet liginde bire çıkardılar. Yoksullukta Türkiye'yi birinci lige çıkardı" diye konuştu.

Anadolu Ajansı 10.05.2011 - 17:51

'Avrupa'da yoksulluk ve rüşvette birinci ligdeyiz'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, çatık kaşlı değil, güler yüzlü insanların yaşadığı bir Türkiye istediklerini belirterek, ''Halkıyla kucaklaşan, halkın dertlerine kilitlenen, geçmişiyle hesaplaşan değil, geleceğe umutla bakan, güzel bir Türkiye'yi kurmak istiyoruz'' dedi.

Partisinin Uşak mitingine katılmak üzere özel bir helikopterle bu İle gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti otobüsüyle kente doğru ilerlerken yol üstünde köylüler tarafından karşılandı.

Traktörler ve ellerindeki pankartlarla Kılıçdaroğlu'nu karşılayan çiftçiler, daha sonra yanlarında getirdikleri bir varil sütü yere döktü. Otobüsten inen Kılıçdaroğlu, bir süre çiftçilerle sohbet etti. Daha sonra Uşak Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı önünde düzenlenen mitinge eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile gelen Kemal Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada, Uşak'ın coştuğunu gördüğünü, 12 Haziran'da Uşak'ın tarih yazacağını ümit ettiğini ifade etti.

''Eğer Uşak coşmuşsa, bilin ki artık Türkiye ayağa kalkmıştır. Beraber ayağa kalkacağız'' diyen Kılıçdaroğlu, yeni bir misyon üstlendiklerini, halkıyla kucaklaşan, halkın dertlerine kilitlenen, geçmişiyle hesaplaşan değil, geleceğe umutla bakan, güzel bir Türkiye'yi kurmak istediklerini söyledi. Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

''Biz, çatık kaşlı insanların yaşadığı değil, güler yüzlü insanların yaşadığı bir Türkiye'yi istiyoruz. Kimlik kavgası yapmayacağız, inanç kavgası yapmayacağız. Kimseyi kayırmayacağız, ötekileştirmeyeceğiz. Buradan Recep Tayyip Erdoğan'a söylüyorum ve duysun. Şunu duysun: Herkesin kimliği, herkesin inancı, herkesin dünya görüşü benim başımın üstünde. İnsan Allah'ın yarattığı en değerli varlıktır. Kimseyi ötekileştirmeyeceğiz, kılık kıyafetinden dolayı, inancından ötürü, etnik kimliğinden ötürü. Herkesi kucaklayacağız. Bu ülkeyi, bu güzel ülkeyi, bir barış ülkesi haline getireceğiz. Bakınız, 9 yıldır ülkeyi yönetiyorlar, 9 yıl.... 9. yılın sonuna gelindi. Çiftiler, süt üreticisi hayatından memnun mu? Esnaf, sanayici hayatından memnun mu? Taşeron işçiler hayatından memnun mu? İşsizler hayatından memnun mu? O zaman bir sorun var, temel bir sorun var. İşçinin, çiftçinin, memurun, emeklinin, engellinin memnun olmadığı bu düzende, hayatından kim memnun? Ben size söyleyeyim, hortumcular, halkı soyanlar hayatından memnun. İşçinin, çiftçinin alınterini çalanlar hayatından memnun. Halkı değil, kendini düşünenler hayatından memnun. Size sözüm var, size ahdim var; haramilerin iktidarını yıkıp, halkın iktidarını kuracağım.

Şu düzene bakın Allah aşkına. Bir şişe sütle su alalım şuradan. Hangisi pahalı? Nasıl oluyor bu? Suya bakıyorsunuz herhalde. Nasıl oluyor bu düzen? Bu düzeni tersine çevireceğiz. Her çocuğun her sabah süt içme hakkı var ve o hakkı da biz sağlayacağız. Sabah kapınızı polis çalmayacak, sabah kapınızı sütçü çalacak. İki şişe süt bırakacak. Anneler sütü ısıtacaklar çocuklara süt içirecekler ve okula gönderecekler.'' Çiftçinin tükettiği mazotun litre fiyatını 1,5 lira yapacaklarını dile getiren Kılıçdaroğlu, çiftçinin sırtında borç yükü olduğunu söyledi. Çiftçiye sözü olduğunu, faizleri yükseltmeyeceklerini, çiftçiyi borç batağından kurtaracaklarını anlatan Kılıçdaroğlu, mazot fiyatını indireceğini ve elektrik borçlarını sıfırlayacakları vaadinde bulundu.

Konuşmasında Başbakan Erdoğan'a da seslenen Kılıçdaroğlu, Erdoğan ile istediği televizyon kanalında, istediği gazetecilerle karşılaşıp konuşmayı teklif etti. Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Devletin arşivi senin elinde, valiler senin emrinde, kaymakamlar, emniyet senin emrinde. Milli İstihbarat Teşkilatı senin elinde. Ne biliyorsan gel karşıma. 'Ben yetersizim, gelemiyorum' dersen eyvallah. Bakanlarını da al gel. 'Bakanlar da yetersiz...' İstediğin adamı al. Ben tek başıma çıkacağım. Peki Recep Tayyip Erdoğan, Kemal kardeşinizin karşısına çıkabilir mi? Ben de biliyorum, çıkamaz. Onda o yürek yok. Yürek lazım insana. Öyle sağda solda efeleniyorsun. Efeleneceğine, gelirsin, otururuz beraber televizyon başına, millet de seyreder. Gel karşıma. 'Efendim ben niye onun karşısına çıkayım. Ben birinci ligdeyim' diyor. Türkiye'yi bütün Avrupa'da rüşvet liginde bire çıkardılar. Bütün Avrupa'da yoksullukta Türkiye'yi birinci lige çıkardı. 12 milyon 715 bin yoksulumuz var. Dolar kuru liginde Japonya'yı geçtik. Bizim derdimiz; bir tek çocuğun bile yatağa aç girmediği güzel bir Türkiye. Derdimiz, çocukların sabah anneleri tarafından güleryüzlü okullara gönderilmesi. Anneler mutlu olacak. Buradan bütün annelere sesleniyorum: Size seçme seçilme hakkı veren parti CHP'dir. Orası sizin evinizdir.''

Aile sigortasıyla geliri olmayan, asgari ücretin altında geliri olan her aileye ayda 600 lira para vereceklerini belirten Kılıçdaroğlu, ''(Onları tembelliğe alıştıracaksın) diyor. Sigortalı iş verdin de çalışmadılar mı? Neden biliyor musunuz? Onlar yoksulluğu yönetmek istiyorlar. Yoksulların yoksulluğunu teşvik ediyorlar. Yoksulların yoksulluğunun teşvik edilmesine inanan bir insan değilim. Yoksulun da onuru vardır. Yoksulluk onların talebi değildi. Onları bu ülkenin onurlu bireyi haline getireceğim'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...