Avrupalı parlamenterler, Cumhuriyet gazetesini ziyaret etti

Avrupa Sosyalistleri Partisi Başkanı Stanishev'in başkanlığındaki 5 farklı ülkenin milletvekillerinin arasında bulunduğu "Avrupalı heyet", Cumhuriyet gazetesini ziyaret etti.

Anadolu Ajansı 21.11.2016 - 18:55

Avrupalı parlamenterler, Cumhuriyet gazetesini ziyaret etti

Avrupa Sosyalistleri Partisi (PES) Başkanı Sergei Stanishev başkanlığındaki 5 farklı ülkenin milletvekillerinin arasında bulunduğu "Avrupalı heyet" Cumhuriyet gazetesine destek ziyaretinde bulundu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından "örgüt üyesi olmamakla birlikle FÖTÜ/PDY ve PKK'ya yayınlarıyla destek verdiği" suçlamasıyla hakkında soruşturma başlatılan ve 10 yönetici ve yazarı tutuklu bulunan Cumhuriyet gazetesinin Şişli'deki binasına gelen Avrupalı milletvekili heyeti, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve gazetenin imtiyaz sahibi Orhan Erinç ile bir süre görüştü.

PES Başkanı Sergei Stanishev, parlamenterler Avusturyalı Hannes Weninger, Almanya’dan Ame Lietz, İtalya’dan Giacomo Filibeck, Lorenza Tieri, Pia Locatelli, Marietta Tidei, Brando Benfei, İsviçre’den Marie Granlund, Jens Orbach, Johan Buser, Fransa’dan Marie Rose Koro’da oluşan heyet, gazetede bir saati aşkın bir süre kaldı.

Heyet başkanı Stanishev, Cumhuriyet gazetesine yönelik başlatılan görüşmeden dolayı endişe duyduklarını ileri sürdü. Orhan Erinç ise gazetenin yönetici ve yazarlarına yönelik açılan soruşturmanın hukuki boyutu hakkında heyete bilgi verdi.

Cumhuriyeti gazetesinin bağımsız, muhalif bir çizgide yayın yaptığını savunan Erinç, "Türkiye'de muhalif başka yayın organları da var. Ancak bunlar, bir partinin bülteni gibidirler. Cumhuriyet gazetesi ise bağımsız bağlantısı yayın yapan tek muhalif gazetedir. Bu nedenle muhalefeti daha fazla biliniyor ve etkilidir. Doğrudan bir şey yapmayınca hukuki yollarla susturmaya çalışıyorlar" dedi.

Bazı eski çalışanlarının açıklamalarının soruşturma başlatılmasına zemin teşkil ettiğini savunan Erinç, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın "Cumhuriyet'te FETÖ'cüllükten Kürtçülüğe kadar her şey serbest. CHP Milletvekili olarak yazı yazmak yasak" tweetini örnek göstererek, "Bu iktidarın da sıklıla kullandığı bir argüman. Burada kimler FETÖ'cü, kimler PKK'lı biz bilmiyoruz. Kendisi de açıklayamıyor" diye konuştu.

Avrupalı milletvekili heyeti, görüşmenin ardından gazete binasından ayrıldı.

Sayfa Yükleniyor...