Avrupa’dan Google’a salvo!

Sarkozy, Google'ı vergilendirmeye hazırlanıyor. Alman Adalet Bakanı da firmanın tekelleşmeye başladığını söyleyerek yaptırımla tehdit etti.

11.01.2010 - 12:18

Avrupa’dan Google’a salvo!

Fransa Devlet Başkanı Nicolas Sarkozy, ülkesinde iş yaparak para kazanan yabancı internet firmalarını vergilendirmeye kararlı olduğunu açıkladı.

Sarkozy, Google gibi firmaların Fransa’dan büyük reklam geliri elde ettiğini ama bu gelirin firmaların kurulu olduğu ABD’de vergilendirildiğini söyledi. Almanya Adalet Bakanı da Google’ın Microsoft gibi ‘tekel’ konumuna gelmeye başladğını, faaliyetlerine şeffaflık kazandırmazsa firmanın yasal yaptırımlarla karşılaşacağını açıkladı.

Sarkozy’nin girişimi, Amerikalı arama motorları ve internet servisleri karşısında rekabet gücü olmayan Fransız internet firmalarını korumayı hedefliyor. Bir kesime göreyse, Sarkozy yabancı kökenli internet firmalarının Fransa’da yarattığı geliri vergilendirerek Fransız bilişim sektörüne kaynak sağlamaya çalıştığı kanısında.

“TEKEL OLURSA, ENGELLERİZ”
Öte yandan Google’a bir sert çıkış da Almanya’dan geldi. Ülkenin Adalet Bakanı Sabine Leutheusser-Schnarrenberger, Google’ın da Microsoft gibi ‘dev bir tekel’ haline gelmeye başladığını söyleyerek faaliyetlerini daha saydam şekilde yürütmezse yasal yaptırımlarla karşılacağı uyarısında bulundu.

Der Spiegel dergisine konuşan Sabine Leutheusser-Schnarrenberger, firmanın Google Earth ve Google Books gibi programlar vasıtasıyla çok büyük bir güç ve bireyler hakkında sınırsız bilgi sahibi olmaya başladığını söyledi.

Google’ın Microsoft’unkine benzer dev bir tekel haline gelmeye başlamasından kaygı duyduğunu belirten bakan, “Hiçbir şeyi yasaklama veya engelleme taraftarı değilimdir, ancak kullanıcıların kendi verilerinin nasıl kullanıldığını bilmeye hakları var” şeklinde konuştu.

Bakan Google’ın faaliyetlerini daha şeffaf şekilde yürütmemesi halinde yasal yaptırımlarla karşılaşabileceği uyarısında bulundu.

İş dünyasıyla arası oldukça iyi olan Hür Demokratlar Partisi (FDP) üyesi olan Sabine Leutheusser-Schnarrenberger, 1992-1996 yılları arasında da adalet bakanlığı görevini üstlenmiş, ancak devletin vatandaşlara ait özel bilgilere erişimini artırmayı planlayan yasal hazırlıklara yönelik şiddetli protestolar yüzünden istifa etmek zorunda kalmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...