NTV

Avrupalı hayvanseverler incelemede

Anadolu Ajansı

Türkiye

Alman ve Hollandalı bir grup hayvansever, yurt dışından Türkiye'ye getirilen hayvanların nakil durumlarını incelemek üzere Edirne'ye geldi.

Hollanda Eyes on Animals Raportörü Lesley Moffat, incelemeleri sırasında yaptığı açıklamada, ithal hayvanların taşıma koşullarını incelemek üzere sık sık Türkiye'ye geldiklerini söyledi.

Türkiye'ye giriş yapan ithal hayvanların kontrol için zaman zaman çok bekletildiğini öne süren Moffat, hayvanların açlık ve susuzlukla mücadele ettiklerini belirtti.

Moffat, işlemlerin süratli yapılması için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileriyle görüştüklerini kaydetti.

Almanya Animal Welfare Raportörü Iris Baumgartner da zaman zaman Türkiye'ye gelişleri sırasında bazı hayvanların telef olduğuna şahit olduklarını iddia etti.

Hayvanların taşıma koşullarının iyileştirilmesi için hükümet yetkililerinin önlem alması gerektiğini belirten Baumgartner, hayvan ithalatı devam ettikçe hayvan hakları uygulamasının en üst düzeye gelebilmesi için incelemelerini artıracaklarını kaydetti.

Her iki dernek raportörü, hazırlayacakları raporları Türkiye'de ve yurt dışında yetkili mercilere sunacaklarını bildirdi.