Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Avrupa'ya mülteci eleştirisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akdeniz'deki mülteci faciaları üzerinden eleştirdiği Avrupa ülkeleri için "Biz açık kapı politikası izlerken onlar gönül kapılarını kapattılar" ifadesini kullandı.

Haberler - ntv.com.tr 05.05.2015 - 12:42

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Avrupa'ya mülteci eleştirisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Akdeniz'de yaşanan mülteci facialarına ilişkin "Çözüm bu yangına sırtınızı dönmek değil" dedi.

İstanbul'da düzenlenen IDEF 2015 12'nci Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı'nın açılış töreninde konuşan Erdoğan'ın hedefinde Batılı ülkeler vardı.

'nin bölgedeki çatışmalardan kaçanlara kapılarını açtığını hatırlatan Erdoğan, "Bölgemizdeki ve dünyadaki tüm mazlumlara elimizi uzatıyor ve dertlerine derman olmaya çalışıyoruz. Çatışmalardan kaçıp gelen milyonlarca insana ev sahipliği yapıyoruz. Suriye'deki çatışmaların başladığı günden beri ülkemize sığınanlara yaptığımız harcama 5.6 milyar doları buldu" diye konuştu. 

Erdoğan, Avrupa'yı ise sığınmacılara karşı kayıtsız kalmakla suçladı.

"Akdeniz'e açılan gemilerin yola çıkmadan batırılmasını önerenler bile oldu" diyen Erdoğan, şunları söyledi:

"Akdeniz'in suları acımasız dalgaları, çatışmadan kaçan binlerce çocuğun hayatını yuttu. Biz açık kapı politikası izlerken onlar gönül kapılarını kapattılar.

Eğer çevrenizde bir ateş varsa, oradan sıçrayan bir kıvılcım eninde sonunda gelir sizi de bulur. Çözüm bu yangına sırtınızı dönmek değil, el birliğiyle işbirliğiyle tüm imkanlarla bu yangını söndürmenin yollarını aramaktır. Hiçbir siyaset, hiçbir diplomasi, hiçbir çıkar, milyonlarca insanın acısından, gözyaşından, ölümünden daha önemli olamaz.

Dünyada saldırganlar oldukça hazır olmak daima bir mecburiyettir. Bilgi birikim ve tecrübelerimizi dostlarımızın istifadesine sunuyoruz. sadece ürün satma peşinde değiliz."

"BUNDAN SONRAKİ HEDEFİMİZ..."

Savunma sanayiindeki yatırımlara da değinen Erdoğan, "Amacımız 2023 yılına geldiğimizde savunma sanayimizi dışa bağımlılıktan tamamen kurtarmaktır" ifadesini kullandı.

Erdoğan, savunma sanayiinin en fazla Ar-Ge yaıtırımı yapan sektör haline geldiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Yerli tankımız Altay'la ilgili çalışmalar son aşamaya geldi. Prototipi hazır, yakında seri üretime geçilecek.

Milli savaş uçağımızla ilgili süreç devam ediyor. Deniz karakol uçaklarımız hizmete girdi. Kirpi araçlarından 614 adedi TSK'ya teslim edildi.

Tanksavar ve güdümlü füzeleri kendi teknolojimizle üretebilir hale geldik. Savunma sanayiimizde bundan sonraki hedefimiz özgün tasarımdır. Bundan sonraki adımlarımız buna yöneliktir.

Küresel krizi ortamına rağmen büyümesini sürdüren Türkiye, önümüzdeki dönemde daha hızlı büyüyerek hedeflerine ulaşacak."

Sayfa Yükleniyor...