Türkiye vatandaşlarına AB ülkelerine vizenin kaldırılması gündeme gelebilir mi? Mülteci krizi ve sonrasında Almanya Başbakanı Angela Merkel'in ziyareti ile tartışmalar yoğunlaştı. Türkiye-Almanya ilişkileri konusunda uzun yıllardır çalışmalar yürüten TAVAK Yönetim Kurulu Başkanı Profesör Doktor Faruk Şen'e göre vizelerin kaldırılması değil kolaylaştırılması söz konusu olabilir.

Prof. Dr. Faruk Şen, "Almanya'nın çantasında, Merkel'in getirdiği çantada vize kolaylığı geldi, yani Fransızların önerdiği ekspres vize yani Türkleri bekletmeden vize verelim, bunu Ukrayna'da uyguluyorlardı. Nihayet akıllarına Türkiye'ye de uygulamak geldi. Türkiye'nin istemi 1 Temmuz 2016'da vizesiz Avrupa Birliği, vizesiz Schengen fakat Merkel'in açıklamalarında bu yok Alman basınına da baktığımızda katiyen vize kaldırılmayacak geri kabul anlaşması hayata geçecek biz de vizelerde kolaylık yapacağız" dedi.

Merkel'in ziyaretindeki ağırlıklı gündem maddelerinden biri de sınır güvenliği.

Profesör Şen'e göre Avrupa Birliği sınır güvenliği konusunda yetkili kuruluş olan Frontex Türkiye'deki faaliyetlerini artırabilir. Ancak bu tek başına yeterli bir önlem değil.

Şen, "Frontex'e düşen iş 911 kilometre sınırımız olan Suriye sınırında Türklerle birlikte aktif olmak ve Türkiye'yi AB'nin bir sınırı kabul etmek ilk gelişte pakette bu vardı ama son giderken açıklananda sadece Yunanistan'da Frontex, bu yeni bir şey değil zaten Yunanistan'da ve İtalya'da çok aktifler" dedi.