Avustralya ısınıyor

Avustralya'da sıcaklığın son 50 yılda, "iklim değişikliğinin belirgin bir kanıtı" olarak, 0,7 santigrat derece arttığı tespit edildi.

16.03.2010 - 07:55

Avustralya ısınıyor

Avustralyalı bilim insanlarının açıkladığı son rapor ürkütücü...

Rapora göre kıta, son 50 yılda eşine rastlanmamış bir ısınma yaşanıyor. Avustralya'daki sıcaklık 1960'lı yıllara göre 0.7 derece yükseldi.

Kıtada deniz seviyesi de yükseldi. Kıtadaki değişiklikler bunlarla kalmıyor.

Şu anda deniz yüzeyindeki ısı da yükselmiş durumda.

Avustralya'daki Meteoroloji Enstitüsü'nün "İklimin durumu" adını verdiği bu raporda, son 100 yılın tüm değerleri incelendi. Bilim insanları sıcaklıktaki artış bu seviyede devam ederse kıtada 2030 yılındaki sıcaklık bugünküne oranla 1.5 derece yükselmiş olacak.

Araştırmayı yapan Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO) Direktörü Megan Clark, ABC radyosuna yaptığı açıklamada, iklim değişikliğine dair belirgin işaretler bulunduğunu belirterek, tüm mevsimler boyunca ısınmanın bütün ülkeyi ilgilendirdiğini ve son on yılın daha sıcak geçtiğini söyledi.Clark, "Soğuk günleri de daha az yaşıyoruz, uzun dönemde iklimin eğilimi apaçık ortada" dedi.Avustralya Meteoroloji Kurumuyla ortaklaşa hazırlanan bu rapor, iklim değişikliği konusunda BM Hükümetlerarası Uzmanlar Grubunun çalışmaları ve raporlarında art arda hatalar yapıldığının açıklanmasından sonra başlayan polemiğin üzerine geldi.Avustralyalı bilim adamları ise hazırladıkları rapor ve verilerin doğruluğundan kuşku duymadıklarının altını çizdi.

Avustralyalı uzmanların hazırladığı belgede ayrıca, kıtanın batı ve kuzeyinde deniz seviyesinin yılda 7 ila 10 milimetre yükseldiği, yağış miktarının da bazı bölgelerde hafifçe arttığı, bazılarında da azaldığı belirtildi.Dünyanın kişi başı en yüksek karbon salımına sahip ülkelerden Avustralya'da iklim değişikliği ve küresel ısınma, bu yıl yapılacak genel seçimlerin başlıca siyasi tartışmalarından birini oluşturuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...