Julie Ryan ve Kate Croser adlı yapımcılar yayımladıkları ortak bildiride, Marziye Vefamehr'in aldığı cezaları duyunca dehşete kapıldıklarını, kadın oyuncuya yönelik suçlamaların ayrıntısı bilmediklerini, ancak cezanın bir filmde başörtüsüz görünmesiyle ilgili olduğuna inandıklarını söyledi.

Vefamehr'in cezalandırılmasının benzeri görülmemiş bir olay olduğunu ileri süren Ryan ve Croser, diğer İran filmlerinde de kadın oyuncuların başörtüsüz göründüğüne dikkati çektiler. Ryan ve Croser, İran hükümeti tarafından Vefamehr'e verilen cezadan büyük üzüntü duyduklarını ve sanatçıya destek vermeye devam edeceklerini kaydetti.

Vefamehr'in ceza aldığı haberi İran'da muhaliflere ait internet sitesi Kaleme'de dün yer almıştı. Kadın oyuncuya verilen cezayla ilgili herhangi bir resmi açıklama yapılmadı, ancak Kaleme Temmuz ayında tutuklanan Vefamehr'in avukatının temyize başvurduğunu duyurdu.

Vefamehr'in oynadığı "Tahran'ım Satılık" (The Tehran for Sale) adlı filmde İran İslam Cumhuriyeti'nin sertlik yanlısı politikaları eleştiriliyor.

Başkent Tahran'da çekilen filmin yapımcılığını Güney Avustralya eyaleti şirketi Cyan Films üstlenmiş, yönetmenliğini ise İran doğumlu Avustralyalı Granaz Musavi yapmıştı. İlk gösterimi Adelaide Film Festivali'nde yapılan film, İran'da yasaklanmıştı.

Filmin yapımcıları, Cyan Films'in film için İranlı bir yapım şirketiyle çalıştığını ve hükümetten gerekli bütün izinlerin alındığını belirtiyor.

Yönetmen Musavi de Vefamehr'e yönelik suçlamaların temeli olmadığını ifade ederek, filmin üretimiyle ilgili izinleri gösterir tüm belgelerin mahkemeye sunulduğunu vurguladı.

Bu arada Avustralya Dışişleri Bakanı Kevin Rudd da Vefamehr'e verilen cezayı şiddetle eleştirerek, İran'dan tüm İranlıların ve yabancıların haklarını korumasını talep etti.