AB Bakanı Ömer Çelik'ten Avusturya Başbakanı'na tepki

AB Bakanı Ömer Çelik, Avusturya Başbakanı'nın "Türkiye ile müzakereler bitirilsin" sözlerine tepki gösterdi. Çelik, "Bu yaklaşımlar son derece rahatsız edici" dedi.

ntv.com.tr 04.08.2016 - 13:04

AB Bakanı Ömer Çelik'ten Avusturya Başbakanı'na tepki

Avrupa Birliği (AB) Bakanı Ömer Çelik ve Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland bir araya geldi.

Bakan Çelik, isim vermeden Avusturya Başbakanı Christian Kern'in "Türkiye ile müzakereler bitirilsin" açıklamasına tepki gösterdi.

Çelik, "Avrupa’da aşırı sağın yaklaşımlarıyla benzerlik gösteren bu yaklaşımları son derece rahatsız edici buluyorum. Çünkü demokrasi, insan hakları, hukuk devleti gibi konularda daha çok dayanışma göstermeliyiz" diye konuştu.

Türkiye'nin Avrupa Konseyi'ne üye olduğunu ve Avrupa Birliğine üyelik müzakereleri yürüttüğünü vurgulayan AB Bakanı Çelik, şu ifadeleri kullandı:

"Bu son darbe girişiminde de görülmüştür ki Türk halkı demokrasinin değerlerine sahip çıkan yüksek bir demokratik bilince sahiptir. Bunun alkışlanması gerekir.

Herkesin eleştirileri olabilir. Eleştiri, demokratik bir haktır. Ama Türkiye’yi eleştirmekle Türkiye karşıtlığı arasına bir mesafe koymak gerekir.
Aksi takdirde Türkiyefobia, İslamafobi, Antisemitizm gibi zararlı dalgalarına karşı koyamayız. Bunların kökeninde de aslında Avrupa değerlerine düşmanlık vardır."

Avrupa'ya yeni sayfalar açıklaması gerektiğini belirten Ömer Çelik, "Darbe girişiminden sonra Türkiye ile Avrupa arasında Avrupa demokrasileri olarak, Avrupa devletleri olarak daha güçlü bir dayanışma içerisinde olmalıyız. Yeni sayfalar açmalıyız. Tedbirler hukuk içerisinde alınmıştır. Avrupa Konseyinde paylaştığımız değerlerin daha güçlendirilmesi gerektiğinin altını çiziyorum" şeklinde konuştu.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Jagland ise “Bu süreçte Türkiye’ye destek olmak için elimizden geleni yapacağız. Darbenin başladığı gece zor bir geceydi, neler olduğunu anlamak için yakından takip ettim. Darbecileri lanetlemek için mesaj yayınladım” dedi.

Sayfa Yükleniyor...