Awacslar nihayet geliyor

Türkiye, uzun süredir beklediği Awacs uçaklarının ilkine önümüzdeki yıl kavuşuyor. 'Havada uçan radar' olarak bilinen ve 24 saat gökyüzünde kalabilen Awacs'lar, 2 yıllık gecikmeyle uçmaya başlayacak.

08.02.2010 - 14:39

Awacslar nihayet geliyor

Boeing firması ile 2003 yılında 4 uçaklık sözleşme imzalayan Türkiye, uçakların modifakasyonunun ardından 2009'da ilk uçağı alacaktı. Ancak Boeing firmasından kaynaklanan gecikmeler nedeniyle ilk uçak 2011'de Türkiye'de olabilecek.

Havadan Erken İhbar ve Kontrol Uçağı - Awacs uçaklarının testi Mart ayında başlıyor.

Awacslar, test işlemlerinin tamamlanmasının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri'nin envanterine girecek. Türkiye'nin teslim alacağı ilk uçağın ABD'nin Seattle kentindeki Boeing tesislerinde yapıldığı öğrenildi.

Her türlü hava koşulunda denetleme, kontrol ve iletişim sağlayan Awacslar, dünyanın en üstün hava savaşı kumanda ve kontrol uçağı olarak biliniyor.

Bilgisayarlı, otomatik coğrafi sistem NADGE'ye sahip uçaklar, yerdeki sabit radarların yaptığı ihbar, önleme ve seyrüsefer görevlerini yapabiliyor. Awacslar, yüksek irtifada, yüzlerce kilometre uzaklıktaki uçakları ve gemileri izleyebiliyor.

Awacslar, elde ettiği verileri anında yerdeki harekât merkezleri ile göreve çıkacak savaş uçaklarına bildirebiliyor.

Havada yakıt ikmali yaparak gerektiğinde 24 saat uçabilen Awacslar, gökyüzünde 600 kilometre hıza ulaşabiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...